Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Radni Powiatu popierają apele TEK w sprawie rozwoju kolei w regionie - Powiat Wodzisławski

Radni Powiatu popierają apele TEK w sprawie rozwoju kolei w regionie

Rada Powiatu Wodzisławskiego poparła Towarzystwo Entuzjastów Kolei w sprawie sprzeciwu wobec zagrożeń dla rozwoju kolei w regionie. Powiatowi radni protestują m.in. przeciw likwidacji oferty pociągów dalekobieżnych PKP Intercity dla Wodzisławia Śląskiego i Rybnika. Apelują ponadto o kolejowe połączenie regionu z Żywiecczyzną oraz Beskidem Śląskim. Podczas ostatniej sesji radni podjęli w tej sprawie stosowne uchwały.

Pociąg Kolei Śląskich na stacji w Wodzisławiu Śl.

Towarzystwo Entuzjastów Kolei z Wodzisławia Śląskiego zwróciło się do Rady Powiatu Wodzisławskiego o poparcie swojego stanowiska w trzech sprawach dotyczących:

• protestu przeciwko zauważalnemu od 2020 roku ograniczaniu oferty pociągów dalekobieżnych PKP Intercity dla Wodzisławia Śląskiego i Rybnika,
  • przywrócenia biletów liniowych Kolei Śląskich na linii S71 z Katowic do Bohumina, m.in. przez Radlin, Wodzisław Śl., Czyżowice, Bełsznicę i Olzę,
  • uruchomienia dwóch par weekendowych pociągów: Racibórz – Żywiec (Zwardoń) oraz Chałupki (przez Wodzisław Śl.) do stacji Wisła Głębce.

Zanim decyzję podczas październikowej sesji podjęli radni, pozytywnie do apelu TEK odnieśli się też członkowie Komisji Infrastruktury i Ochrony Środowiska oraz Zarząd Powiatu. Stosowne uchwały zostaną przekazane Ministrowi Infrastruktury, Zarządowi PKP Intercity, Zarządowi Kolei Śląskich oraz Zarządowi Województwa Śląskiego.

Z uchwałami można zapoznać się poniżej:

1. Uchwała w sprawie przywrócenia biletów liniowych (PDF 48 KB)
  2. Uchwała w sprawie uruchomienia pociągów weekendowych do Żywca i Wisły (PDF 46 KB)
  3. Uchwała w sprawie sprzeciwu wobec stopniowego redukowania oferty pociągów dalekobieżnych PKP Intercity dla Wodzisławia Śląskiego i Rybnika (PDF 48 KB)