Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski PUP Wodzisław Śl. podsumował Ogólnopolski Tydzień Kariery - Powiat Wodzisławski

PUP Wodzisław Śl. podsumował Ogólnopolski Tydzień Kariery

Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śl. aktywnie włączył się w coroczną akcję Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej, która w tym roku realizowana była od 18 do 22 października pod hasłem „Wyprawa na 3K: Kariera, Kompetencje, Kreatywność”. W przygotowanych zajęciach udział wzięło niemal 400 młodych ludzi.

zdjęcie abstrakcyjne, młoda kobieta wspinająca się po drabinie przed ścianą gigantycznych karteczek samoprzylepnych zawierajacych różne hasła w języku angielskim dotyczące rynku pracy

– Przygotowaliśmy wyprawę w celu zdobycia szczytu 3K: Karierę, Kompetencje i Kreatywność, w której wzięła udział młodzież ucząca się w szkołach podstawowych – planująca swoją dalszą edukację, jak i młodzież ucząca się w szkołach ponadpodstawowych, szukająca swojego miejsca na rynku pracy – tłumaczy Angelika Krzywodajć.

Jaką szkołę wybrać? Czym zajmować się w przyszłości? W jaki sposób kierować swoją karierą? Co zrobić, żeby wkroczyć na rynek pracy wyposażony w wiedzę i umiejętności dostosowane do rynku i wymogów pracodawców? Na te i inne pytania doradcy zawodowi PUP starali się odpowiedzieć podczas spotkań grupowych oraz konsultacji indywidualnych z uczniami.

– Dzięki temu, że łączyliśmy się z uczestnikami wyprawy online, mogliśmy dotrzeć do tak licznego grona odbiorców – mówi Krzywodajć.

W spotkaniach wzięło udział aż 370 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu wodzisławskiego. Oferta PUP potkała się z największym zainteresowaniem wśród uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, którzy stoją przed ważnym wyborem ścieżki edukacyjnej i zawodowej.

Duże zainteresowanie uczniów doradztwem zawodowym skłoniło Wodzisławski Powiatowy Urząd Pracy do uruchomienia nowej inicjatywy, mającej wspomagać młodych ludzi w planowaniu ich ścieżki zawodowej.

– Obserwując ciągle zmieniający się rynek pracy, widzimy, że działania związane z planowaniem swojej przyszłości muszą być świadome, przemyślane i elastyczne. Bardzo ważne jest, aby doradcy zawodowi wspólnie z nauczycielami i rodzicami wspierali młodzież w podejmowaniu dobrych decyzji edukacyjnych i zawodowych oraz przygotowywali do wejścia na rynek pracy. Ta świadomość oraz duże zainteresowanie szkół ofertą poradnictwa zawodowego skłoniła nas do wprowadzenia nowych rozwiązań w celu integracji doradców zawodowych powiatu wodzisławskiego i utworzenia w nadchodzącym roku Fabryki Rozwoju Zawodowego Powiatu Wodzisławskiego. Chcemy wykorzystać lokalne zasoby poradnictwa zawodowego, aby wspierać uczniów w ich rozwoju, budowaniu kariery oraz osiąganiu sukcesu – deklaruje dyrektor PUP Anna Słotwińska – Plewka.