Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Przyjdź w poniedziałek do "Karuzeli" i odbierz tygodniowy bilet na bezpłatne przejazdy PKS - Powiat Wodzisławski

Przyjdź w poniedziałek do „Karuzeli” i odbierz tygodniowy bilet na bezpłatne przejazdy PKS

Powiat Wodzisławski od 16 do 22 września bierze udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu. Cały tydzień kampanii przewidziany jest na działania związane z promowaniem zrównoważonego transportu. Zachęcamy do włączenia się w akcję. W poniedziałek w galerii "Karuzela" w Wodzisławiu Śl. będziemy rozdawać m.in. specjalne bilety-opaski, uprawniające do bezpłatnych przejazdów komunikacją powiatową. Specjalne bilety będą ważne przez cały tydzień w terminie 16-22 września i to na wszystkich liniach organizowanych przez Powiat!

plakat kampania Europejski Zrównoważony Transport

O akcji:

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa Komisji Europejskiej – Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu. Akcja trwa od 16 do 22 września każdego roku. Ma na celu promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmianę zachowań mieszkańców. W 2019 roku hasłem przewodnim jest Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy, a slogan brzmi Chodź z nami!  Powiat Wodzisławski włącza się do kampanii po raz pierwszy. Jesteśmy jednym z niewielu samorządów w regionie, który bierze w niej udział w tym roku, i jedynym powiatem ziemskim w regionie, a być może w całym kraju, który aktywnie chce promować zdrowy styl życia.

Jak będą wyglądać poszczególne dni kampanii:

• 16 wrzesień (poniedziałek)

Planujemy promować zrównoważony transport wspólnie z PKS Racibórz, dlatego pierwszego dnia akcji w godzinach 9:45-13:45 zapraszamy do Galerii Karuzela w Wodzisławiu Śląskim. Tam nasi wolontariusze wraz z przedstawicielami powiatu będą zachęcać do udziału w kampanii poprzez rozdawanie ulotek, a także biletów-opasek, uprawniających do bezpłatnych przejazdów komunikacją powiatową w terminie 16-22 września. Nie zwlekajcie, bo ilość opasek jest ograniczona! Do rozdysponowania mamy tylko 300 sztuk! Wcześniej samorządowcy z całego powiatu, w tym starosta Leszek Bizoń, a także prezes PKS w Raciborzu Damian Knura i prezes Kolei Śląskich Aleksander Drzewiecki wspólnie podpiszą Kartę Uczestnika Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

• 19 wrzesień

XXVII Rajd Monte Ekonom – czyli tradycja uczniów wodzisławskiego „Ekonomika”, która idealnie wpisuje się w ideę kampanii. W ten sposób promujemy komunikację zbiorową oraz chodzenie pieszo. Tegoroczna edycja odbędzie się wyjątkowo, bo lokalnie i z wykorzystaniem lokalnych środków transportu publicznego – uczniowie klas pierwszych szkół ponadpodstawowych wraz z opiekunami w dwóch turach przejadą pociągiem trasę Wodzisław Śląski – Bełsznica. Dalej będą już podążać pieszo. Po drodze czekają na nich konkurencje sportowe, które zostaną podsumowane na mecie, czyli boisku sportowym w Olzie.

• 20 wrzesień

„Chodź z nami na piknik!” – event dla młodzieży klas III i IV powiatowych szkół

Wydarzenie odbędzie się na terenie Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu przy Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim. W programie przewidujemy wiele atrakcji, m.in.:

• prelekcje (bezpieczny ruch pieszy i rowerowy, zrównoważony transport, pierwsza pomoc, pojazdy elektryczne)
  • występy artystyczne naszych uczniów
  • podsumowanie konkursów
  • pokazy strażackie – cięcie samochodu
  • plenerowy serwis rowerowy – porady na temat samodzielnego serwisowania rowerów
  • tworzenie rowerowej biżuterii, czyli ozdabiamy swoje rowery
  • rowerowy tor przeszkód
  • drugie życie rowerów – odnawiamy „stare” rowery, które zostaną przekazane na rzecz ubogich rodzin lub do Domu Dziecka.

Oprócz tego, będą nas wspierać różne firmy, związane z branżą zrównoważonego transportu i nie tylko. Zaprosiliśmy do współpracy m.in. Koleje Śląskie, lokalne firmy rowerowe, policję, straż, służby ratownicze i in.

• 21 wrzesień

Marsz Nordic Walking trasą historycznych miejsc Wodzisławia Śląskiego Poznajemy miasto przez historię. Marsz poprowadzi Klub Sportowy „Forma Wodzisław Śląski” Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: 32 45 39 960. Są jeszcze ostatnie wolne miejsca!

• 22 wrzesień

Dzień bez samochodu – ograniczamy jazdę samochodem. Symbolicznie zamykamy jedną z ulic Wodzisławia Śląskiego (ul.Wałowa/Sądowa)

Rajd rowerowy dla pracowników samorządowych – grupy pracowników urzędów miast i gmin z terenu całego powiatu wodzisławskiego  wyjadą ze swoich miejscowości, udając się najpierw do centrum Wodzisławia Śl., a następnie do Rodzinnego Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza”. Jako samorządowcy i urzędnicy chcemy nie tylko mówić, ale też dawać przykład zachowań korzystnych dla naszego zdrowia i dla naszego środowiska, a przy okazji – dla naszego portfela. Często bowiem korzystanie z komunikacji publicznej jest o wiele tańsze nie wykorzystywanie własnego środka transportu.

Zgodnie zaś z zasadą „czym skorupka za młodu nasiąknie…” w kampanię aktywnie włączamy dzieci i młodzież. Wspólnie z Powiatowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, zachęcamy do udziału w konkursach plastycznych oraz multimedialnych w następujących kategoriach:

• Konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pn. „Pojazdy przyszłości”
  • Konkurs fotograficzny dla uczniów szkół ponadpodstawowych pn. „Chodź z nami! -moja ścieżka do szkoły i pracy”
  • Konkurs multimedialny dla uczniów szkół ponadpodstawowych pn. „Chodź z nami – świat jest piękny”

Przygotowaliśmy również konkurs dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych na scenariusz lekcji na temat zrównoważonego transportu. Rozstrzygnięcie wszystkich konkursów odbędzie się 20 września – wtedy też zostaną wręczone nagrody dla laureatów.