Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Przyjdź i upewnij się, że jesteś zdrowa. Bezpłatna mammografia dla mieszkanek powiatu - Powiat Wodzisławski

Narodowy Instytut Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Gliwicach zaprasza na bezpłatną cyfrową mammografię.

Bezpłatne badanie przysługuje kobietom urodzonym w latach 1953–1972, a szczególnie tym, które w tym roku (bez względu, w którym miesiącu) obchodzą 50-te  urodziny. Na badanie należy przynieść ze sobą  dowód osobisty oraz zdjęcia z poprzedniej mammografii – jeżeli była wykonana poza NIO Gliwice. Zapisy na badanie prowadzone są pod numerem telefonu: 32 278 98 96 w godz.: 7.00-15.00

Co zawiera badanie?

• Najnowszej generacji cyfrowy mammograf Mammomat Inspiration, pozwalający uzyskać najwyższą jakość obrazu stosując bardzo niską dawkę promieniowania.
  • Opis zdjęć przez minimum 2 lekarzy z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, specjalistów w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej.
  • Zapewnienie bezpłatnej opieki i dalszych niezbędnych badań w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach w przypadku wykrycia zmian w obrębie piersi.

Mammografia finansowana jest przez NFZ w ramach Programu profilaktyki raka piersi. Bezpłatne badanie przysługuje co 2 lata, ubezpieczonym Paniom w wieku od 50 lat (liczy się tylko rok urodzenia) do 69 lat.

Zasady bezpieczeństwa epidemicznego obowiązujące w mammobusie:

• przed wejściem do mammobusu należy założyć maseczkę tekstylną/ochronną zasłaniającą usta i nos,
• personel poprosi o dezynfekcję rąk środkami dostępnymi w mammobusie,
• personel w mammobusie stosuje środki indywidualnej ochrony tj.: maski, rękawiczki jednorazowe, fartuchy oraz regularnie dezynfekuje dłonie,
• po każdym zakończonym badaniu przeprowadzana jest dezynfekcja powierzchni mammografu,
• wnętrze mammobusu jest regularnie wietrzone oraz zostało wyposażone w dodatkowe urządzenie wentylacyjne i dekontaminacyjne,
• po każdym dniu pracy wnętrze mobilnej pracowni jest dokładnie czyszczone i dezynfekowane.

UWAGA! Jeżeli obecnie lub w ciągu ostatnich 7 dni występował kaszel, gorączka, duszność, katar lub inne objawy infekcji lub w ciągu ostatnich 14 dni miał miejsce kontakt z osobą  z wymienionymi objawami lub chorą na koronawirusa, prosimy nie zgłaszać się na badanie do mammobusu i zaplanowanie mammografii w innym terminie. Osoby z objawami infekcji nie będą przyjmowane na badanie.

Gdzie będą odbywać się badania?

W Radlinie bezpłatna mammografia odbywać się będzie przy Miejskim Ośrodku Kultury przy ulicy Mariackiej 9  w dniach 24 i 25 maja od godziny 10:00 do godz. 17:00 oraz 26 maja w godzinach 8:30-15:30.

W Pszowie z kolei na mammografię będzie można zgłaszać się przy ulicy Sportowej 2 (lodowisko) w dniach 27 i 30 maja od godziny 10:00 do godz. 17:00 oraz 31 maja między godziną 9:00 a godz. 16:00.

Więcej informacji na stronie: