POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 
Strona startowa Aktualności i wydarzenia

Przekaż 1% podatku dla szpitali

Z uwagi na trwający okres rozliczeniowy PIT, zachęcamy do przekazania swojego 1% podatku dla szpitali w Rydułtowach i w Wodzisławiu Śl. (numer KRS 0000093395, cel szczegółowy: "Szpital w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach"). Środki pozyskane w ramach odpisu 1 % od podatku PIT gromadzone są na rachunku bankowym Stowarzyszenia Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia w Katowicach, z którym PPZOZ zawarł porozumienie o współpracy. To jednak nie jedyna możliwa forma wsparcia szpitali.

Szpitale w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach można również wesprzeć poprzez przekazanie swojego 1% dla Stowarzyszenia „Razem na Szybiku” z Wodzisławia Śl. (KRS 393290), które od lat ze szpitalami współpracuje i je wspiera. W samym tylko 2019 r. wartość przekazanej przez Stowarzyszenie pomocy wyniosła ok. 20 tys. zł. Z kolei w 2018 r. dzięki współpracy Stowarzyszenia z lokalnym biznesem było możliwe doposażenia szpitalnych oddziałów o kilkadziesiąt nowoczesnych łóżek szpitalnych.

Do udziału w akcji zachęcają władze powiatu, kierownictwo PPZOZ, a także szefowa Stowarzyszenia „Razem na Szybiku” Danuta Hajok.

Kilka lat temu napisałam artykuł, w którym apelowałam o przekazywanie swojego 1% organizacjom pozarządowym, bo tylko połowa mieszkańców korzystała z tego uprawnienia. Dziś jest trochę lepiej, ale nadal sporo środków nam ucieka no i wciąż głównymi beneficjentami środków z 1% są nadal wielkie telewizyjne fundacje. I tu pojawia się pytanie – co przeciętny mieszkaniec naszego powiatu z tego ma. A wystarczy porównać jak wiele dzięki środkom, które trafiają do lokalnych organizacji, się u nas dzieje. Imprezy kulturalne, rekreacyjne, sportowe, dożywianie dzieci, akcje charytatywne, kampanie edukacyjne, sprzęt dla szkół – to wszystko pochodzi z tych środków. A teraz jeszcze dochodzi możliwość wsparcia szpitala. Warto więc dwa razy się zastanowić komu przekazujemy nasz 1%. Warto, by środki, które zostały zarobione w naszym powiecie tutaj wróciły – tłumaczy Hajok.

Co ważne, także emeryci i renciści, których rozlicza z Urzędem Skarbowym ZUS mogą w prosty sposób zdecydować o przeznaczeniu 1% ich podatku. Wystarczą, że złożą do urzędu skarbowego oświadczenie PIT-OP. Druk jest dostępny pod adresem https://www.podatki.gov.pl/pit/pit-op