Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Przedstawiciele Powiatu Wodzisławskiego na spotkaniu z Prezesem Rady Ministrów i Minister Zdrowia - Powiat Wodzisławski

17 lutego 2009 roku w Warszawie przedstawiciele Powiatu Wodzisławskiego – Etatowy Członek Zarząd Damian Majcherek, Naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Iwona Koczy i Kierownik Zespołu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach Bożena Capek, uczestniczyli w spotkaniu z Prezesem Rady Ministrów Donaldem Tuskiem i Minister Zdrowia Ewą Kopacz.

Spotkanie to dotyczyło założeń rządowego programu „Ratujemy polskie szpitale”, który nastawiony jest na  pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w przekształcaniu samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Realizacją w/w programu zajmie się Ministerstwo Zdrowia przy współpracy z samorządami, NFZ i BGK. Wsparcie ma także zapewnić specjalnie powołana do tego celu Grupa Ekspertów. Proponowane rozwiązania będą zachęcać samorządy do powołania spółek kapitałowych w miejsce dotychczasowych SP ZOZ-ów. Forma spółek w założeniu ma służyć bardziej efektywnemu zarządzaniu zakładami oraz poprawie ich organizacji i finansowania. Z „Raportu o przekształceniach własnościowych w sektorze ochrony zdrowia w latach 1999-2008” wynika, że prawie wszystkie „przekształcone” dotychczas ZOZ-y osiągają korzystny wynik finansowy.