Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Projekt - "Impuls do zmian. Partnerstwo lokalne dla rozwoju gospodarczego Powiatu Wodzisławskiego" - Powiat Wodzisławski

Projekt – "Impuls do zmian. Partnerstwo lokalne dla rozwoju gospodarczego Powiatu Wodzisławskiego"

Powiat Wodzisławski – Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim wspólnie z firmą CTC Polska Sp. z o.o. Oddział w Katowicach przystąpiło do realizacji projektu Impuls do zmian. Podstawą zdefiniowania strategicznych obszarów jest zawiązanie lokalnej sieci współpracy i wzmocnienie aktywnego funkcjonowania partnerstwa na poziomie powiatu w celu opracowania Strategii Zarządzania Zmianą Gospodarczą.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA

impuls do zmian

Cel projektu
Powiat Wodzisławski – Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim wspólnie z firmą CTC Polska Sp. z o.o. Oddział w Katowicach przystąpiło do realizacji projektu „Impuls do zmian.

Partnerstwo lokalne dla rozwoju gospodarczego Powiatu Wodzisławskiego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VIII „Regionalne kadry gospodarki”, Działanie 8.1 „Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie”, Poddziałanie 8.1.2 „Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie”.

Problemem powiatu jest brak strategii zarządzania i narzędzi szybkiego reagowania w przypadku wystąpienia niespodziewanej zmiany gospodarczej oraz brak mierników ewaluacji i monitoringu. Podstawą zdefiniowania strategicznych obszarów jest zawiązanie lokalnej sieci współpracy i wzmocnienie aktywnego funkcjonowania partnerstwa na poziomie powiatu w celu opracowania Strategii Zarządzania Zmianą Gospodarczą.

Beneficjenci projektu
Grupę docelową Projektu stanowić będzie 20 podmiotów: JST, instytucje rynku pracy, samorządy gospodarcze i zawodowe, partnerzy społeczni, pracodawcy przechodzący procesy adaptacyjne i modernizacyjne, organizacje pozarządowe. Ich zaangażowanie jest niezbędne do wypracowania partnerskiego systemu zarządzania zmianą gospodarczą i uzasadnione z punktu widzenia diagnozy różnych obszarów strategicznych np. zatrudnienia, przedsiębiorczości, edukacji.

Ponadto, znaczącym wsparciem dla efektywnej realizacji projektu będzie udział grupy badawczej. Zgodnie z założeniami będzie to: 20 respondentów instytucjonalnych, 100 pracodawców z terenu powiatu, 50 pracodawców z terenu subregionu zachodniego województwa śląskiego. Obszary badawcze będą koncentrować się na lokalnym rynku pracy, zakresie i jakości współpracy podmiotów z terenu powiatu, efektywności instrumentów stosowanych w zarządzaniu rynkiem pracy, analizie potencjału gospodarczego, wpływie otoczenia na gospodarkę powiatu (analiza subregionu zachodniego województwa śląskiego) oraz jakości i warunkach życia w powiecie.

Rezultaty

1. Konsolidacja działań instytucji, przedsiębiorców i partnerów społecznych na rzecz rozwoju gospodarczego powiatu oraz zawiązanie partnerstwa lokalnego.
  2. Opracowanie raportu diagnozującego i prognozującego zmiany społeczno-gospodarcze w Powiecie Wodzisławskim.
  3. Wypracowanie Strategii Zarządzania Zmianą Gospodarczą Powiatu Wodzisławskiego.
  4. Wypracowanie w ramach Lokalnych Zespołów Projektowych projektów realizujących kierunki SZZG.

Wartość dodana
W związku z realizacją projektu jego beneficjenci nabędą aktualną, usystematyzowaną wiedzę na temat sytuacji społeczno-gospodarczej oraz kierunków rozwoju Powiatu Wodzisławskiego. Ponadto:

1. Przeprowadzenie szczegółowej diagnozy potencjału gospodarczego umożliwi precyzyjne planowanie rozwoju powiatu, gmin i przedsiębiorstw.
  2. W oparciu o przeprowadzone badania gminy będą miały możliwość przygotowania oferty inwestycyjnej zgodnej z prognozowanymi trendami ich rozwoju.
  3. Zostanie poszerzona wiedza beneficjentów ostatecznych i interesariuszy projektu na temat kierunków zmian gospodarczych w powiecie oraz podniesione kompetencje we wdrażaniu Strategii Zarządzania Zmianą Gospodarczą poprzez wsparcie edukacyjne partnerstwa lokalnego.
  4. Pracodawcy uzyskają możliwość precyzyjnego zdefiniowania szans i zagrożeń związanych z ich działalnością w określonych branżach.
  5. Zwiększy się dostęp do informacji na temat konieczności udzielenia w przyszłości wsparcia określonym grupom, np. osobom zagrożonym zwolnieniem oraz możliwość prognozowania zapotrzebowania na określone kwalifikacje zawodowe i dostosowania programów nauczania do zmieniających się warunków na rynku pracy.
  6. Zawiązanie partnerstw i zespołów projektowych umożliwi wspólne realizowanie kolejnych projektów.

Kompleksowość projektu polega na spójności działań – analizie stanu obecnego, opracowaniu metodologii prac i partnerskim wypracowaniu strategii, edukacji partnerów lokalnych na temat wdrażania zmiany gospodarczej i jej monitorowania, co zapewni trwałość projektu po jego zakończeniu poprzez realizację przedsięwzięć wypracowanych w Lokalnych Zespołach Projektowych.

Wszystkie podmioty zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt (wkrótce powstanie strona internetowa poświęcona projektowi).

Dane teleadresowe:

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim