Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Herb powiatu wodzisławskiego Powiat Wodzisławski » Region Sörmland (Szwecja)

Region Sörmland (Szwecja)

 

Liczba mieszkańców: ok. 277 000
Powierzchnia: 6061 km²
Położenie: południowo-wschodnia część kraju, w odległości ok. 100 km od stolicy kraju – Sztokholmu

Dane teleadresowe:
Region Sörmland
Repslagaregatan 19
611 88 Nyköping
e-Mail: post@regionsormland.se
adres strony internetowej: www.regionsormland.se

Władze:

Przewodniczący Rady:  Tomas Borin (od 2018 r.), VfP – Vård för Pengarna

1.Zastępca Przewodniczącego: Roger Ljunggren, S – Socialdemokraterna

2.Zastępczyni Przewodniczącego: Ingrid Jerneborg Glimne, M-Moderaterna

Największe gminy: Eskilstuna (ok. 99 500 mieszkańców), Nyköping (ok. 53 000 mieszkańców), Katrineholm (ok. 33 000 mieszkańców) i Strängnäs (ok. 33 000 mieszkańców). Inne większe miasta gminy w okregu to: Flen, Trosa, Oxelösund, Gnesta i Vingåker. Powiat Sörmland (cały region nazywany jest „Södermanland”) graniczy od północy z Jeziorem Melar (Mälaren – drugie pod względem wielkości jezioro Szwecji, liczy 1 140 km²), a od południowego wschodu – z Morzem Bałtyckim, natomiast jego krajobraz ma w przeważającej większości charakter równinny. W archipelag tego obszaru znakomicie wpisują się liczne zamki oraz dworki szlacheckie, znajdujące się na jego terenie. Najsławniejszym spośród nich jest zamek Gripsholm w miejscowości Mariefred, wzniesiony w XVI wieku, opisywany m.in. w twórczości Kurta Tucholsky’ego. Nie brakuje ponadto jezior i innych mniejszych akwenów wodnych – jest ich na terenie okręgu łącznie ponad 800. Drogą wodną można dotrzeć do niektórych idyllicznie usytuowanych miejsc, takich jak np. Torshälla (XIV-wieczna miejscowość nad Jeziorem Mälaren) czy wspomniana wyżej Trosa (malownicze miasto portowe, każdorazowo w sezonie letnim przeżywające masowy napływ turystów, idealne dla miłośników żeglarstwa).

Największym miastem Sörmland jest Eskilstuna – ważny ośrodek przemysłowy. Miasto to jest również siedzibą znanego Muzeum Sztuki, mieści się tam także ogród zoologiczny, w którym nie brakuje egzotycznych gatunków zwierząt m.in. warana z Komodo oraz białego tygrysa. Siedzibą lokalnych władz jest miasto Nyköping. Jego ponadregionalną atrakcją jest zamek Nyköpingshus, wzniesiony w średniowieczu – w XVI w. stanowił on siedzibę księcia i późniejszego króla szwedzkiego, Karola IX Wazy. Wart zobaczenia jest również odrestaurowany XVII-wieczny zamek Nynäs. W Katrineholm znajduje się z kolei Szwedzkie Muzeum Rolnictwa usytuowane w XIX-wiecznym majątku dworskim Julita Gård. Natomiast jedną z atrakcji turystycznych Oxelösund jest pochodząca jeszcze z czasów „zimnej wojny” podziemna fortyfikacja obronna Femörefortet, która jest obecnie dostępna dla zwiedzających. Z tej miejscowości, podobnie jak z Nyköping i z Trosa można wybrać się na przejażdżkę statkiem. Z kolei w miejscowości Malmköping znajduje się Muzeum Tramwajów, w którym zostały zgromadzone historyczne egzemplarze tych pojazdów z całej Szwecji.

Okręg jest rządzony przez polityków wybieranych w wyborach bezpośrednich do Rady Sörmland, która liczy 71 członków. Wybory te odbywają się co 4 lata. Reprezentantem na zewnątrz jest Przewodniczący Rady Okregu Sörmland.

Jeżeli chodzi o zakres zadań, w przypadku Okręgu Sörmland w przeważającej mierze dotyczą one opieki zdrowotnej (na jego terenie znajdują się m.in. 4 szpitale oraz 22 centra opieki zdrowotnej). Wydatki na te cele stanowią ok. 85 % jego budżetu. Oprócz tego, samorząd realizuje część zadań z zakresu kultury i edukacji (szkoły: Åsa Fölkhogskolan, Öknaskolan), opieki nad osobami niepełnosprawnymi oraz transportu publicznego (we współpracy z gminami).