Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Cykl wydawniczy "Zabytki Powiatu Wodzisławskiego" - Powiat Wodzisławski

Cykl wydawniczy „Zabytki Powiatu Wodzisławskiego”

 

INFORMACJA O CYKLU WYDAWNICZYM pt. ZABYTKI POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim od 1999 roku wydaje broszury pod wspólną nazwą “Zabytki Powiatu Wodzisławskiego”. Celem cyklu jest ocalenie od zapomnienia tego co cenne w kulturze naszego powiatu, upowszechnianie wiedzy na temat spuścizny kulturowej wśród mieszkańców.*

 

Album „Zabytki Powiatu Wodzisławskiego” (grudzień 2013 r.)

– publikacja poświęcona zabytkom leżącym na terenie powiatu wodzisławskiego, zawierająca zaktualizowane informacje z dotychczas wydanych broszur z cyklu „Zabytki Powiatu Wodzisławskiego” – szczegóły

 

 

 

Kościół Łaziska-1Kościół drewniany pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Łaziskach

1. Pierwsza z publikacji z 1999 r. poświęcona została zabytkowi drewnianego budownictwa sakralnego na Górnym Śląsku – Kościołowi drewnianemu pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Łaziskach nad rzeką Olzą, zbudowanemu przynajmniej na początku XVI wieku.

Kościół Świętej TrójcyKościół ewangelicki pod wezwaniem Świętej Trójcy w Wodzisławiu Śląskim

2. Rok później – w 2000 roku wydana została kolejna broszura, która została poświęcona Kościołowi ewangelickiemu (pofranciszkańskiemu) pod wezwaniem Świętej Trójcy w Wodzisławiu Śląskim wybudowanym     w 2 poł. XV wieku.

Figura św. Jana Nepomucena w Bluszczowie

3. Trzecia broszura z 2001 r. opisuje kamienną figurę św. Jana Nepomucena w Bluszczowie, gmina Gorzyce. Figura przedstawia św. Jana Nepomucena dającego jałmużnę klęczącemu żebrakowi.

Zespół pałacowo – parkowy w Gorzycach

4. Czwarta broszura wydana z końcem 2002 roku nosi tytuł: „Zespół pałacowo – parkowy w Gorzycach”.

Bazylika pod wezwaniem Narodzenia NMP w Pszowie

5. Broszura, która wydana została w 2003 r. zawiera informację na temat Bazyliki pod wezwaniem Narodzenia NMP w Pszowie, w której znajduje się obraz Matki Bożej Uśmiechniętej.

Kościół drewniany pod wezwaniem św. Anny w Gołkowicach

6. W szóstym wydawnictwie z roku 2004 opisany został drugi z drewnianych kościołów zachowanych na terenie powiatu wodzisławskiego – Kościół drewniany pod wezwaniem św. Anny w Gołkowicach z 1878 r.

Osiedla robotnicze w Radlinie i Pszowie

7. Siódma publikacja w 2005 roku poświęcona była Osiedlom robotniczym w Radlinie i Pszowie zwanym gwarowo Familokami pochodzącymi z przełomu XIX i XX wieku.

Kościołół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim

8. Broszura 2006 r., poświęcona jest Kościołowi pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim wybudowanym w latach 1909-1911 w stylu neogotyckim.

Zespół pałacowo – parkowy w Kokoszycach

9. Dziewiąta broszura 2007 roku poświęcona jest Zespołowi pałacowo – parkowemu w Kokoszycach w skład którego wchodzi pałac, położony opodal niego tzw. kościółek i otaczający obydwa obiekty rozległy park krajobrazowy.

Kalwaria Pszowska

10. Broszura wydana w 2008 roku pn. „Kalwaria Pszowska” opisuje rozległy teren, zadrzewiony obszar, na którym rozlokowanych jest czternaście murowanych kaplic poświęconych stacjom Drogi Krzyżowej Jezusa Chrystusa.

Zespół budynków sanatoryjnych w Wodzisławiu Śl. – Wilchwach

11. Jedenasta z kolei broszura wydana w 2009 r. poświęcona została Zespołowi budynków sanatoryjnych w Wodzisławiu Śl. – Wilchwach,  a obecnie mieści się tam Wojewódzki Szpital Chorób Płuc im. dr Alojzego Pawelca.

Przydrożne kapliczki na terenie powiatu wodzisławskiego

12. Promocja dwunastej z kolei broszurki odbyła się 20 października 2011 r. Publikacja poświęcona została Przydrożnym kapliczkom na terenie powiatu wodzisławskiego. W broszurce znajdziemy charakterystykę czternastu najpiękniejszych kapliczek.

Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej

13. Pod koniec 2012 r. zaprezentowano trzynastą broszurę, której tematyka tym razem została poświęcona Kościołowi pw. Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej. Jest on drugim, po bazylice w Pszowie, Sanktuarium Matki Bożej w powiecie wodzisławskim, zaś sama Turza Śl. – dzięki tej świątyni – nazywana jest Śląską Fatimą.

Dzieje Kościoła pw. św. Jerzego w Rydułtowach

14. W listopadzie 2015 r. wydano czternastą broszurę, w której opisano dzieje Kościoła pw. św. Jerzego w Rydułtowach. Jest to już czwarta świątynia katolicka na terenie powiatu wodzisławskiego, która nosi wezwanie św. Jerzego. Ze względu na swą ponadwiekową historię, walory artystyczne i wartość kulturową, kościół jest jednym z cenniejszych zabytków powiatu.

* Broszurki można nabyć bezpłatnie w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. (ul Pszowska 92a, pok. 308).

 

Galeria – fot. Abvet Ballarin