Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Premiera nowej broszurki „Przydrożne kapliczki na terenie powiatu wodzisławskiego” - Powiat Wodzisławski

W czwartek, 20 października, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląski odbyła się promocja, dwunastej z kolei, broszurki z cyklu Zabytki Powiatu Wodzisławskiego, której autorem jest Paweł Porwoł. Podczas spotkania rozdano także nagrody laureatom tegorocznego konkursu fotograficznego „Wolontariat okiem mieszkańca powiatu wodzisławskiego”.

Wydana w tym roku kolejna broszurka poświęcona została przydrożnym kapliczkom znajdującym się na terenie powiatu wodzisławskiego. Cały cykl, który ma na celu  między innymi  upowszechnianie wiedzy na temat spuścizny kulturowej naszego powiatu wśród mieszkańców regionu  i nie tylko, wydawany jest przez Starostwo Powiatowe od 1999 roku.   – Cieszę się, że pomysł, który zrodził się tak dawno, jest nadal kontynuowany. Uważam to za dowód autentycznej troski Powiatu o stan zachowania, ocalenia od zapomnienia tego, co cenne w naszej kulturze – mówił podczas spotkania Starosta Tadeusz Skatuła.
Autorem wszystkich publikacji jest Paweł Porwoł, który od początku wspiera Powiat w upowszechnianiu wiedzy i promocji zabytków ziemi wodzisławskiej.  – Na terenie powiatu jest jeszcze wiele zabytków do opisania. Nie wszystkie doczekają się tego momentu. Zabytki są jak ludzie – trzeba je pokochać, bo szybko odchodzą – mówił autor publikacji.

Spotkanie było również okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu fotograficznego, którego tegoroczna tematyka zainspirowana była obchodami Europejskiego Roku Wolontariatu – propagującego aktywność obywatelską. Spośród 41 złożonych prac jury konkursu wybrało te najlepsze i najciekawsze.  Pierwsze miejsce oraz pierwsze wyróżnienie przyznano Dawidowi Lach, drugie miejsce zajęła Irena Bańczyk, trzecie Sabina Nietrzpiel, a drugie wyróżnienie Magdalena Karnas.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy pokonkursowej, która znajduje się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim.