Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Premiera broszurki o kościele w Rydułtowach - Powiat Wodzisławski

Premiera broszurki o kościele w Rydułtowach

W minioną sobotę odbyła się premiera kolejnej, czternastej broszurki z cyklu „Zabytki Powiatu Wodzisławskiego”, której tematyka tym razem poświęcona została historii kościoła św. Jerzego w Rydułtowach. Spotkanie promujące wydawnictwo odbyło się w oratorium św. Józefa w Rydułtowach.

Nakładem Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. wydawana jest od kilkunastu lat niezwykle interesująca seria broszur o zabytkach powiatu wodzisławskiego. Poręczny format i wartościowa treść sprawiają, że broszury z cyku „Zabytki Powiatu Wodzisławskiego” cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Najnowszą pozycją wydawniczej serii jest „Kościół św. Jerzego w Rydułtowach” autorstwa Pawła Porwoła. Ze względu na swą ponad stuletnią historię, walory artystyczne i wartość kulturową, kościół jest jednym z cenniejszych zabytków powiatu.

Spotkanie promujące publikację rozpoczęto od omówienia cyklu wydawniczego oraz prezentacji na temat ochrony zabytków, którą przedstawiła Agnieszka Lubszczyk – kierownik Referatu Kultury i Sportu Wydziału Strategii i Rozwoju Powiatu Wodzisławskiego. Następnie głos zabrał Paweł Porwoł, autor broszurki, który opowiedział o tym, jak przebiegały prace nad najnowszą broszurą. Historyk podziękował osobom, które udostępniły mu materiały oraz zdjęcia dokumentujące historię kościoła.

Podczas spotkania starosta Tadeusz Skatuła wręczył symboliczne kosze z broszurkami pomysłodawcy cyklu i autorowi wszystkich dotychczasowych publikacji w serii Pawłowi Porwołowi,  księdzu dziekanowi Konradowi Opitkowi oraz burmistrz Rydułtów Kornelii Newy. Jednocześnie podziękował historykowi za zaangażowanie i działania podejmowane w celu popularyzacji historii ziemi wodzisławskiej. Tadeusz Skatuła skierował również słowa podziękowania do proboszcza tamtejszej parafii. Wyraził ogromne uznanie dla jego aktywności na rzecz przywrócenia dawnego blasku kościołowi św. Jerzego w Rydułtowach, prosząc o dalsze upowszechnianie jego dziejów.
Ksiądz dziekan z kolei wręczył staroście oraz Pawłowi Porwołowi figurkę św. Jerzego, dziękując za podjęcie inicjatywy spisania dziejów kościoła. Na zakończenie wszystkich zgromadzonych gości zaproszono na koncert w wykonaniu muzyków ze Szkoły Muzycznej I stopnia im. Pawła Świętego z Rydułtów pod kierownictwem Anny Urbańczyk.

Bezpłatny egzemplarz broszurki z cyklu „Zabytki Powiatu Wodzisławskiego” pt. „Kościół pw. św. Jerzego w Rydułtowach” można otrzymać w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim, ul. Pszowska 92 a, III piętro, pokój 308. Serdecznie zapraszamy!