Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Prawie 900 osób bawiło się na "Powiatowym Bluesie" - Powiat Wodzisławski

Prawie 900 osób bawiło się na „Powiatowym Bluesie”

Niemal 900 uczestników zatańczyło dziś w rytmie bluesa. Na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Olza” odbył się koncert nazywany od lat „Bluesem dla niepełnosprawnych”. Od tego roku imprezę nazywamy po prostu „Powiatowym Bluesem”.

Z lekkim poślizgiem „Powiatowy Blues” rozpoczął się o godz. 10:00. Na scenie wszystkich uczestników, ale także ich opiekunów witali starosta wodzisławski Leszek Bizoń, przewodniczący Rady Powiatu Adam Krzyżak oraz przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych Joanna Rduch-Kaszuba. Na scenie nie zabrakło też osoby, która 15 lat temu wymyśliła tę imprezę i która od lat wkłada ogrom serca w jej powodzenie, Marka Grzebyka. Inaugurując XV edycję „Powiatowego Bluesa” podkreślano, że to impreza, podczas której każdy jest równy i ważny.

Blues w swojej bogatej historii wykształcił mnogość stylów i regionalnych odmian. Jak różny jest ten gatunek muzyczny, tak różni jesteśmy my wszyscy. Bez względu na różnice i bez względu na to, czy jesteśmy bardziej czy mniej sprawni – jesteśmy równi i ważni . Życzę wszystkich uczestnikom piętnastego, jubileuszowego „Powiatowego Bluesa”, abyście się czuli tutaj, w Olzie, właśnie równi i ważni. Życzę udanej imprezy i już zapraszam za rok, na kolejną edycję tego największego w powiecie i jednego z największych w regionie wydarzenia – mówił starosta wodzisławski Leszek Bizoń.

Edycja jubileuszowa i czerwone kapelusze

W tym roku „Powiatowy Blues” odbył się po raz XV. W jubileuszowej edycji wzięło udział prawie 900 osób z 24 ośrodków z całego województwa śląskiego. Pomysł na zorganizowanie bluesowej imprezy dla osób niepełnosprawnych zrodził się w 2006 roku. Od samego początku głównym celem koncertu była i jest integracja środowiska osób niepełnosprawnych, a także umożliwienie im aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym regionu oraz bezpośredniego kontaktu z wybitnymi artystami z czołówki polskiej sceny bluesa. Od wielu lat osoby z niepełnosprawnościami zajmują się również obsługą konferansjerską imprezy. Tegoroczna edycja „Powiatowego Bluesa” przybrała kolor czerwony. Każdy z uczestników wydarzenia otrzymał czerwony kapelusz z napisem „I Love Blues”. To pamiątka, która ma przypominać o wyjątkowości tegorocznej edycji.

Zagrał zespół BR BAND

W tym roku przed cudowną publicznością zagrał zespół BR BAND. To projekt znanego na Śląsku pasjonata i promotora bluesa Bogdana Rumiaka. Zespół łączy w nietuzinkowy sposób bluesa, funky i rock.n.rolla. Na gitarze basowej zagrał Jurek Szyja, na klawiszach Dariusz Drążkiewicz, na perkusji Adam Barański, a na harmonijce ustnej Krzysztof Konopka.

Festiwal z historią

15-letnia historię festiwalu tworzą jego uczestnicy, ale także muzycy. Festiwal od lat przyciąga czołówkę polskiej sceny bluesowej. Na scenie gościli już m.in. Nocna Zmiana Bluesa, Poziom 600, Banaszak & The Best, Tipsy Drivers, Gang Olsena, Bluset, Maciej Balcar z grupą Nie-Bo, Robert Lubera, Mr. Blues, Zydeco Flow, Sagittarius i Kajetan Drozd z zespołem, Dr. Blues & The Soul Re-Vision, Dr. Blues & All Stars Band oraz Power Blues Band, Black Pin Blues.

Wolontariusze

Jak co roku w powodzenie „Powiatowego Bluesa” zaangażowali się wolontariusze. Podczas jubileuszowej edycji wydarzenia bezinteresownie pomagało 50. wolontariuszy – uczniów ZSP w Wodzisławiu Śląskim.

Więcej zdjęć na fanpage Powiatu Wodzisławskiego na FB PRZEJDŹ (nowe okno)