Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Pracownicy służb socjalnych z Czech z wizytą w gorzyckim Domu Pomocy Społecznej - Powiat Wodzisławski

Pracownicy służb socjalnych z Czech z wizytą w gorzyckim Domu Pomocy Społecznej

W środę 19 kwietnia do Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach przybyła grupa pracowników czeskich placówek. Celem była wymiana doświadczeń oraz poznanie specyfiki polskich domów oferujących całodobową pomoc seniorom oraz osobom niepełnosprawnym.

wizyta pracownikow czeskich domów pro seniory w DPS Gorzyce

Dom Pomocy Społecznej im. Papieża Jana Pawła II w Gorzycach od lat współpracuje z  placówkami opieki z terenu Republiki Czeskiej. Wspólnie zrealizowano trzy projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Przez te lata zacieśniły się kontakty pomiędzy pracownikami i mieszkańcami domów, przerwane przez pandemię koronawirusa.

Aktualnie świat stara się wrócić do normalności, a kontakty społeczne odżywają. Kierownictwo współpracujących domów postanowiło pójść dalej i rozszerzyć współpracę o  Słowację. W  tym celu zorganizowane zostały wizyty warsztatowe w placówkach całodobowej opieki. Kadry pomocowe odwiedziły już ośrodki całodobowej opieki na terenie Słowacji, gdzie była możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem zabezpieczenia społecznego w tym właśnie kraju.

Z kolei 19 kwietnia delegacja pracowników z domów dla seniorów  z Pragi i Nietolic, które są zrzeszone w Stowarzyszeniu Usługodawców Socjalnych Republiki Czeskiej, odwiedziła Dom Pomocy Społecznej im. Papieża Jana Pawła II w Gorzycach. W składzie delegacji znaleźli się członkowie Zarządu Stowarzyszenia oraz reprezentanci zawodów pracujących z osobami wymagającymi całodobowego wsparcia. Gości  interesowały metody pracy z seniorami, organizacja wolnego czasu, aktywizacja oraz warunki życia w polskim domu pomocy społecznej.