Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Poznawali nowoczesne rozwiązania w obsłudze pacjentów - Powiat Wodzisławski

Poznawali nowoczesne rozwiązania w obsłudze pacjentów

W Powiatowym Centrum Konferencyjnym w Wodzisławiu Śl. odbyło się dzisiaj (12 września) bezpłatne szkolenie w zakresie e-recepty, e-skierowania oraz Internetowego Konta Pacjenta. Wzięli w nim udział lekarze, personel medyczny oraz przedstawiciele placówek medycznych z naszego powiatu.

szkolenie w zakresie e-recepty

Szkolenie przeprowadził Łukasz Stępień z Wydziału Wdrożeń z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. W spotkaniu uczestniczyło ponad 20 pracowników ochrony zdrowia, którym przybliżone zostały informacje na temat nadchodzących zmian w obszarze e-zdrowia. Od stycznia przyszłego roku bowiem wszystkie recepty mają być wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Na szkoleniu przedstawiono m.in. koncepcję funkcjonowania e-recepty oraz proces podłączenia do platformy P1 (e-zdrowie). Przedstawiciel Centrum opowiedział także o funkcjonalnościach Internetowego Konta Pacjenta (IKP) oraz trwającym pilotażu e-skierowania. W trakcie szkolenia możliwe było potwierdzenie Profilu Zaufanego, umożliwiającego korzystanie z wielu usług administracji, w tym właśnie Internetowego Konta Pacjenta – bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia, która pozwala na szybkie i bezpieczne sprawdzenie informacji o swoim stanie zdrowia, swoich dzieci oraz osoby, która została upoważniona. Można ją porównać do „cyfrowej karty pacjenta”. Przykładowo w każdym miejscu i czasie sprawdzimy otrzymane e-skierowania i zaplanowane terminy konsultacji, zabiegów lub pobytów w szpitalu i uzdrowisku, a także historię wizyt od 2008 r., za które zapłacił NFZ.

Jak to działa?

Aby otrzymywać e-recepty SMS-em lub/i e-mailem, konieczne jest aktywowanie Internetowego Konta Pacjenta (IKP) przy pomocy profilu zaufanego, a następnie ustawienie w zakładce „Moje konto” rodzaju powiadomień: SMS lub e-mail (albo jedno i drugie). Następnie gdy lekarz przepisze lekarstwa, wprowadzi informacje do systemu. Wtedy e-mailem lub/i SMS-em pacjent otrzyma 4-cyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL podaje w aptece. Na tej podstawie farmaceuta wydaje leki.

W aplikacji IKP można będzie też sprawdzić w jaki sposób i w jakiej dawce przyjmować leki oraz dostępna będzie historia wizyt sfinansowanych przez NFZ. Ponadto, korzystając z e-recepty będzie gwarancja otrzymania w aptece prawidłowego leku, a w przypadku chorób przewlekłych kolejną e-receptą otrzyma się bez konieczności wizyty u lekarza.

Aby aktywować Internetowe Konto Pacjenta wystarczy wejść na stronę pacjent.gov.pl.

CSIOZ zachęca też do kontaktu telefonicznego przez 7 dni w tygodniu w godzinach 6-21, a także do przesyłania pytań na adres e-mail: e-recepta@csioz.gov.pl.