Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Poznaj dzieje kościoła św. Jerzego w Rydułtowach - Powiat Wodzisławski

Poznaj dzieje kościoła św. Jerzego w Rydułtowach

Historii kościoła św. Jerzego w Rydułtowach poświęcona została czternasta broszura z cyklu „Zabytki Powiatu Wodzisławskiego” autorstwa Pawła Porwoła. Jej promocja odbędzie się w sobotę, 14 listopada w oratorium św. Józefa w Rydułtowach.

Starosta wodzisławski serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców powiatu na spotkanie promujące kolejną publikację z cyklu „Zabytki Powiatu Wodzisławskiego”. Tym razem jej tematyka poświęcona została dziejom kościoła pw. św. Jerzego w Rydułtowach, który w przyszłym roku obchodzi 120. rocznicę istnienia. W programie zaplanowano m.in. krótką prezentację na temat tego zabytku i innych wraz z omówieniem cyklu wydawniczego „Zabytki Powiatu Wodzisławskiego”, publikowanego przez starostwo powiatowe od 1999 roku. Odbędzie się także spotkanie z autorem wszystkich czternastu broszur – Pawłem Porwołem. Na zakończenie przewidziano kameralny koncert w wykonaniu Szkoły Muzycznej im. Pawła Świętego w Rydułtowach. Każdy z przybyłych gości otrzyma również bezpłatny egzemplarz broszurki.

Spotkanie promujące wydawnictwo odbędzie się w sobotę, 14 listopada, o godzinie 18.00 w Oratorium św. Józefa w Rydułtowach (ul. Plebiscytowa 9). Wstęp bezpłatny.

Obecnie istniejący w centrum Rydułtów kościół to już czwarta świątynia katolicka w tym miejscu nosząca wezwanie św. Jerzego. Kościół ten zbudowano w latach 1896-96 według projektu wybitnego architekta śląskiego, Ludwiga Schneidera. Tego samego, który zaprojektował rybnicką bazylikę oraz kościół Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śl. Budowla utrzymana jest w stylu neogotyckim z charakterystyczną wysoką na 56 m wieżą. W sąsiedztwie świątyni stoi jedyny w Polsce krzyż pokutny o podwójnych ramionach.