Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiatowe Obchody 65 Rocznicy Marszu Śmierci pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Wodzisławskiego - Powiat Wodzisławski

W miesiącu styczniu 2010 roku mija 65 rocznica ewakuacji więźniów obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, której trasa wiodła między innymi przez powiat wodzisławski. W ramach kontynuacji projektu edukacyjnego „Patriotyzm Jutra”, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami 20 stycznia 2010 r. wezmą udział w obchodach Marszu Śmierci.

Program pakietu edukacyjnego – „Patriotyzm Jutra” z okazji Powiatowych Obchodów 65 Rocznicy Marszu Śmierci:

• 11.00 – rozpoczęcie uroczystości i przywitanie zaproszonych gości w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim
  • 11.05 – „Marsz Śmierci w Wodzisławiu Śląskim” – wykład Krzysztofa Witosza – miłośnika historii ziemi wodzisławskiej, nauczyciela Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim i Piotra Hojki – pracownika muzeum wodzisławskiego.
  • 11.30 – zwiedzanie czasowej wystawy pt. „Ziemia wodzisławska w obliczu II wojny światowej 1939-1945”
  • 11.50 – złożenie kwiatów przez uczestników projektu edukacyjnego pod tablicą upamiętniającą Marsz Śmierci
  • 12.15 – początek seminarium w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim:
  1. „Likwidacja, ewakuacja i wyzwolenie KL Auschwitz” – wykład adiunkta Działu Naukowego Muzeum Państwowego w Oświęcimiu, Pani Teresy Wontor-Cichy.
  2. „Byłem uczestnikiem Marszu Śmierci” – wspomnienia naocznego świadka wydarzeń Pana Jerzego Michnola.
  3. „Byłem świadkiem Marszu Śmierci” – wywiad-reportaż przeprowadzony przez Martę Golec, uczennicę ZST w Wodzisławiu Śl., ze świadkiem Marszu Śmierci w Świerklanach, Panią Helenę Kuźnik.
  4. „Mieszkańcy ziemi rybnicko-wodzisławskiej – więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych – wykład miłośnika historii, autora wielu publikacji poświęconych pamięci męczenników hitlerowskich obozów zagłady Pana Jerzego Klistały.
  • 13.45 – dyskusja z uczestnikami seminarium
  • 14.15 – zakończenie projektu edukacyjnego.

* Po zakończeniu seminarium będzie można nabyć książki autorstwa Jerzego Klistały : „Działacze Rybnickiego ZWZ/AK w obozach koncentracyjnych”