Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiat tworzy Biuro Integracji Cudzoziemców - Powiat Wodzisławski

Powiat tworzy Biuro Integracji Cudzoziemców

W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. przy ul. Wałowej 30 tworzone jest Biuro Integracji Cudzoziemców, które ma wspierać zwłaszcza licznie przybywających na teren powiatu obywateli Ukrainy w integracji ze społecznością lokalną powiatu.

Dawny szpital powiatowy, obecnie siedziba powiatowych instytucji pomocy społecznej

Pracownicy biura nie będą udzielać obcokrajowcom pomocy materialnej w postaci zapowiadanych przez rząd zasiłków czy świadczeń. Te zadania będą realizować inne podmioty. PCPR zaoferuje natomiast pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z pracą (we współpracy z powiatowym urzędem pracy), edukacją, pomocą prawną, wsparciem psychologicznym, a także poradnictwo specjalistyczne i pomoc w kontaktach z innymi instytucjami publicznymi. Biuro Integracji Cudzoziemców na wniosek osób zainteresowanych oferować będzie również dostęp do nauki języka polskiego oraz inne działania integracyjne, których celem będzie wsparcie imigrantów w adaptacji do nowych warunków społecznych i kulturowych, w jakich przyszło im funkcjonować.

Biuro to kolejna inicjatywa Powiatu, mająca na celu wsparcie uchodźców z Ukrainy. Przypomnijmy, że PCPR wspólnie z Powiatowym Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Wodzisławiu Śl. uruchomiło w zeszłym tygodniu pomoc psychologiczną dla wszystkich osób, dla których wojna na Ukrainie stanowi obciążenie psychiczne (więcej na ten temat TUTAJ-link)

W zasobach powiatowej pomocy społecznej zinwentaryzowano i zabezpieczono również miejsca dla ewentualnie ewakuowanych z Ukrainy domów pomocy społecznej i placówek dla osób z niepełnosprawnościami. Powiat przygotowuje ponadto miejsca dla dzieci z Ukrainy pozbawionych właściwej opieki ze strony rodziców. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wspólnie z rodzinami zastępczymi funkcjonującymi w powiecie jest w stanie przyjąć do około 30 ukraińskich dzieci, którym z różnych powodów rodzice nie są w stanie zapewnić właściwej opieki. W tym względzie PCPR będzie ściśle współpracować z sądem rodzinnym w Wodzisławiu Śl.