Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiat stara się o środki na realizację programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Dostępne mieszkanie - Powiat Wodzisławski

Powiat Wodzisławski wystąpił o przyznanie środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Dostępne mieszkanie. Jednostką organizacyjną realizującą program będzie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim.

Celem programu jest wzrost niezależności beneficjentów oraz ułatwienie im aktywności zawodowej i społecznej poprzez zapewnienie mieszkania wolnego od barier architektonicznych, jako podstawy samodzielnego realizowania planów zawodowych i społecznych.

Wnioski będzie można składać w elektronicznym systemie obsługi wsparcia SOW finansowanego ze środków PFRON – Otwórz w nowym oknie.

Zielony plakat z białym napisem: S-A-M! Samodzielność-Aktywność-Mobilność! i logo PRFON.

Beneficjenci

Beneficjentem programu może być osoba z niepełnosprawnością, która spełnia warunki:

1. posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, z tytułu niepełnosprawności narządu ruchu uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka;
  1. złoży oświadczenie o dysponowaniu tytułem prawnym do lokalu na mocy prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
  2. złoży oświadczenie o dysponowaniu tytułem prawnym do lokalu na mocy prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
  3. w momencie składania wniosku nie ukończyła 65 roku życia.

Gdy orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoznaczne nie jest wydane z tytułu dysfunkcji narządu ruchu, ale wnioskodawca porusza się przy pomocy wózka inwalidzkiego, należy przedstawić zaświadczenie wydane przez lekarza, w formie określonej w SOW, zawierające informację o braku możliwości poruszania się bez użycia wózka inwalidzkiego przez osobę, której dotyczy wniosek.

W przypadku, gdy wniosek dotyczy osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej, wniosek składa jej opiekun prawny.

Formy i warunki udzielenia dofinansowania

1. Dofinansowanie dotyczy dopłaty do zakupu mieszkania pozbawionego barier architektonicznych, znajdującego się w lokalizacji umożliwiającej samodzielne opuszczanie budynku, aż do poziomu zero przed budynkiem.
  2. Wysokość dofinansowania stanowi różnicę pomiędzy ceną mieszkania nabywanego i sprzedawanego, nie może być jednak większa niż równowartość iloczynu 15 mi wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłaszanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na Start” na dany kwartał, w którym nabywane jest mieszkanie, obowiązującej dla lokalizacji mieszkania nabywanego.

Dokumenty programowe znajdują się tutaj – Otwórz w nowym oknie

Program będzie realizowany w latach 2022-2025.