Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiat przekaże PPZOZ pieniądze na dokończenie projektu - Powiat Wodzisławski

Powiat przekaże PPZOZ pieniądze na dokończenie projektu

300 tys. zł - pożyczkę w takiej wysokości udzielił wczoraj powiatowym szpitalom Zarząd Powiatu Wodzisławskiego na dokończenie projektu poprawy efektywności energetycznej w ich obiektach. Tym samym łączne wsparcie powiatu na ten cel sięgnęło kwoty ok. 2,5 mln zł.

szpital w Wodzisławiu Śl.

Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

Wsparcie zostanie wykorzystane na sfinansowanie wkładu własnego w projekcie, polegającym m.in. na wymianie zewnętrznej sieci ciepłowniczej, sieci c.w.u. wraz z węzłami cieplnymi i regulatorami pogodowymi oraz termomodernizacji budynków PPZOZ w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2021. Więcej o projekcie można przeczytać TUTAJ (link – nowa strona).

Szpitale walczą o ekologiczne ciepło

Projekt polegał na realizacji prac termomodernizacyjnych ograniczających straty ciepła oraz podnoszących sprawność instalacji centralnego ogrzewania w budynkach PPZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim, w których prowadzona jest działalność medyczna oraz wspomagająca o charakterze administracyjno-technicznym. Prace obejmowały m.in. docieplenie przegród budowlanych (stropodachy, ściany zewnętrzne, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej), montaż układów pomiarowych i automatyki pogodowej z zaworami regulacyjnymi na przyłączu sieci co. Dodatkowo w obydwóch lokalizacjach przeprowadzono modernizację zewnętrznej sieci c.o. i c.w.u. przez wymianę rurociągów i ich izolacji oraz modernizację pomieszczeń węzłów cieplnych wraz z wymianą wymienników ciepła z armaturą i układem regulacji. Obiekty w Rydułtowach zyskały także na modernizacji kotłowni rezerwowej (wymiana technologii parowej na wodną). Efektem działań ma być spadek zużycia energii cieplnej i obniżenie kosztów eksploatacji budynków.

Inwestycją objęto obiekty: Oddziału Pediatrycznego, laboratorium analitycznego, Pogotowia Ratunkowego, byłej administracji, warsztatu oraz archiwum Szpitala w Rydułtowach, a także budynki: administracji, byłego Oddziału Neurologii, dawnego klubu opieki nad dziećmi oraz byłej interny I w Szpitalu w Wodzisławiu Śl.

Prace i roboty budowlane zostały zakończone. Pozostała jeszcze kwestia rozliczenia projektu. Starosta Leszek Bizoń wielokrotnie deklarował, że Powiat sfinansuje wkład własny PPZOZ w projekcie. Pożyczka w kwocie 300 tys. zł jest ostatnią transzą zadeklarowanej pomocy.

Całkowita wartość projektu to ponad 9,5 mln zł, z czego 8,4 mln zł stanowią wydatki kwalifikowalne. Pozyskane dofinansowanie to nieco ponad 7,1 mln zł. Resztę stanowił wkład własny, który PPZOZ sfinansował z pomocy od władz powiatu.