Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiat po raz kolejny powierza PKS-owi świadczenie usług przewozowych - Powiat Wodzisławski

Powiat po raz kolejny powierza PKS-owi świadczenie usług przewozowych

Od stycznia spółka PKS z Raciborza będzie kontynuować dotychczasową działalność przewozową na terenie Lubomi, Godowa i Gorzyc. Powiat Wodzisławski zawarł z firmą umowę na kolejne pięć lat. W piątek, w siedzibie Starostwa Powiatowego dokument w imieniu Powiatu podpisali starosta Leszek Bizoń oraz wicestarosta Tadeusz Skatuła, zaś ze strony PKS-u - prezes Damian Knura.

zawarcie umowy z PKS Racibórz

Powiat Wodzisławski jest organizatorem powiatowej komunikacji publicznej od 2011 r., a od czerwca 2013 r. objął również część udziałów w raciborskim PKS-ie. Obecnie przewoźnik operuje na zlecenie Powiatu na dziewięciu liniach, wykonując codziennie ponad 150 kursów i przewożąc ok. 70 tys. osób miesięcznie. Do większych miejscowości autobusy w godzinach szczytu kursują co godzinę, natomiast do mniejszych takich jak np. Uchylsko czy Podbucze co dwie – trzy godziny. Dzięki porozumieniom zawartym z miastem Jastrzębie-Zdrój oraz Powiatem Raciborskim mieszkańcy mają możliwość dojazdu również poza granice powiatu.

Od stycznia PKS Racibórz rozpocznie obsługę powiatowych linii w ramach nowej umowy, która obejmie 19 pojazdów w ruchu. Zakłada ona także zwiększenie liczby pokonywanych kilometrów do miliona rocznie. Oznacza to poszerzanie oferty przewozowej, ponieważ docelowo już w połowie lutego Powiat zamierza uruchomić kolejną, dziesiątą linię Godów – Nieboczowy przez Wodzisław Śl. i Pszów. Dzięki współpracy z miastem Wodzisław ŚL. korzystać będą mogli z niej m.in. mieszkańcy dzielnic Wilchwy i Zawada.

Umowa określa również, że od 1 kwietnia 2019 r. co najmniej pięć autobusów musi spełniać normy paliwowe EURO 6 Steep C, a do 1 kwietnia 2021 wycofane mają zostać pojazdy EURO 2 i 3, czyli autobusy wyprodukowane przed 2006 rokiem. Aktualnie, codzienne trasy obsługuje szesnaście autobusów. Wśród nich są cztery nowe pojazdy marki SOR NC 12 z normą spalin EURO 6, zakupione przez Powiat na początku tego roku. Do grona tych pojazdów w pierwszym kwartale 2019 roku dołączy kolejny, nowoczesny niskopodłogowy autobus, z platformą na wózki i klimatyzacją.

Umowa zakłada również wprowadzanie dystrybucji biletów za pośrednictwem systemu mobilnego oraz innowacyjnego systemu dynamicznej informacji pasażerskiej kiedyprzyjedzie.pl. W przypadku pierwszego rozwiązania prowadzone są zaawansowane rozmowy z kilkoma dostawcami systemów, dzięki którym będzie można kupić bilety za pomocą aplikacji w komórce. Z kolei drugi system zapewnieni pasażerom dostęp do informacji o rzeczywistych godzinach przyjazdu i opóźnieniach ich środków transportu, a przewoźnikowi da możliwość nadzoru nad realizacją rozkładów jazdy.  Oba te rozwiązania mają zostać wdrożone w przyszłym roku.

Organizator przewozów, czyli Powiat Wodzisławski, zwraca również szczególną uwagę na odpowiednią jakość świadczonych usług, m.in. punktualność i czystość pojazdów, klimatyzację  i przystosowanie dla osób niepełnosprawnych (w nowych autobusach). W godzinach kursowania od godziny 4:00 do 21:00 czynny jest punkt dyspozytorski. W  razie gdyby autobus się spóźniał lub nie przyjechał, można przedzwonić do dyspozytora i poinformować o zaistniałej sytuacji. Numer telefonu znajduje się na każdej tabliczce przystankowej.

Świadczenie usług przewozowych finansowane będzie nadal ze środków Powiatu oraz gmin: Gorzyce, Godów i Lubomia, a także po podjęciu stosownych uchwał również przez miasto Wodzisław Śl.  Warto pokreślić, że koszty ponoszone przez te samorządy są znacznie mniejsze niż wielu innych gminach. Kwota, jaką gminy dopłacają za jeden wozokilometr, wynosi aktualnie 2,95 zł. Pozostałe koszty pokrywane są z wpływów biletów i rekompensaty za ulgowe bilety ze Skarbu Państwa. W sumie samorządy w 2018 roku na organizację transportu publicznego wydały 2,5 mln zł.  Przewiduje się, że w 2019 roku przeznaczą 3,4 mln zł.