Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiat po raz kolejny powierza PKS-owi komunikację autobusową - Powiat Wodzisławski

Powiat po raz kolejny powierza PKS-owi komunikację autobusową

Od września spółka PKS z Raciborza będzie kontynuować dotychczasową działalność przewozową na terenie Lubomi, Godowa i Gorzyc. Powiat Wodzisławski zawarł z firmą umowę na kolejne pięć lat. W piątek, w siedzibie Starostwa Powiatowego dokument w imieniu Powiatu podpisali wicestarosta Tadeusz Skatuła oraz członkini Zarządu Powiatu Krystyna Kuczera, zaś ze strony PKS-u - prezes Damian Knura. Na spotkaniu obecny był także starosta raciborski Grzegorz Swoboda oraz naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Arkadiusz Łuszczak.

Wspólne pamiątkowe zdjęcie

W tym roku mija dziesięć lat od kiedy Powiat Wodzisławski stał się organizatorem Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej oraz osiem lat od kiedy objął część udziałów w raciborskim PKS-ie. Dzięki podjętym wówczas decyzjom została zorganizowana stabilna i rzetelnie obsługiwana sieć połączeń autobusowych na terenie gminy Godów, Gorzyce i Lubomia.

Cieszę się, że doszło podpisania kolejnej umowy. Jest mi niezmiernie miło, że w imieniu starosty Leszka Bizonia mogę podpisać ją na kolejne 5 lat, tym bardziej, że miałem okazję 10 lat temu współtworzyć komunikację autobusową. Nowa umowa to prawie 6,5 mln wozokilometrów do przejechania. Mam nadzieję, że usługi będą świadczone ku zadowoleniu wszystkich naszych pasażerów i wspólnie z Powiatem Raciborskim będziemy mogli budować jak najlepszą wizytówkę PKS-u – powiedział wicestarosta Tadeusz Skatuła.

Z kolei obecny na spotkaniu starosta raciborski Grzegorz Swoboda podkreślił, że współpraca między samorządami i PKS-em układa się wzorcowo. Obaj włodarze rozmawiali też o planach na przyszłość w zakresie poszerzania oferty transportowej, a zarazem jej uatrakcyjniania.

Obecnie PKS w Raciborzu operuje na zlecenie Powiatu na 10 liniach autobusowych, w ramach których dziennie realizowanych jest ponad 200 kursów w dni nauki szkolnej, 150 kursów w dni wolne od nauki szkolnej oraz 40 kursów w soboty. Miesięcznie z komunikacji powiatowej korzysta około 75 tys. pasażerów, sprzedawanych jest 30 tys. biletów jednorazowych i ok. 1300 biletów miesięcznych*. Dzięki porozumieniom zawartym z miastem Jastrzębie-Zdrój oraz Powiatem Raciborskim mieszkańcy mają możliwość dojazdu również poza granice powiatu. W latach 2017-2019 do obsługi przewozów na terenie powiatu wodzisławskiego wprowadzono 5 nowych autobusów czeskiej marki SOR. Pozostałą część taboru stanowią pojazdy m.in. marki Karstan, Iveco, Autosan Tramp, Mercedes Inturo, Mercedes Mercus Sprinter. W  ubiegłym roku w komunikacji powiatowej wprowadzono możliwość zakupu biletów jednorazowych w aplikacji moBILET dostępnej na smartfony z systemem Android oraz iOS. Jednocześnie wszystkie rodzaje biletów jednorazowych nadal można zakupić w tradycyjny sposób podczas wsiadania do autobusu płacąc bilonem lub za pomocą kart płatniczych. W tym roku uruchomiony został także trzeci punkt sprzedaży biletów okresowych. Oprócz punktów sprzedaży w kasach na dworcach autobusowych w Wodzisławiu Śląskim (ul. Targowa) i Raciborzu (ul. St. Batorego) powstał punkt kasowy w Jastrzębiu-Zdroju przy al. J. Piłsudskiego 25 (w Małej Galerii – parter przy wejściu).

Od września PKS Racibórz rozpocznie obsługę Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej w ramach nowej umowy. Usługi przewozowe świadczone będą taborem autobusowym, w skład którego wejdzie 20 pojazdów o różnej wielkości, w tym 17 w ciągłym ruchu. Umowa określa jednak, że wszystkie autobusy muszą spełniać normy spalin co najmniej EURO 5. Oznacza to, że na trasy nie wyjadą pojazdy starsze niż 10 lat. Umowa przewiduje również, że następne zakupy obejmą pojazdy niskoemisyjne, w tym być może pojazdy elektryczne. Kontynuowana będzie wymiana taboru na pojazdy przystosowane do transportu osób z niepełnosprawnościami. Obecnie w komunikacji powiatowej już poła pojazdów posiada obniżoną podłogę oraz przestrzeń dla wózków inwalidzkich.

Poza szerokim wachlarzem wprowadzonych do tej pory udogodnień dla pasażerów, raciborski PKS stara się wspólnie z samorządami, w miarę dostępnych środków, podnosić standard oferowanych usług. Jak podkreśla prezes PKS-u Damian Knura firma będzie starała się wymienić drugą część taboru przy wsparciu finansowym samorządów i środków zewnętrznych. W planach jest także montaż aktywnych tablic przystankowych oraz wprowadzenie systemu dynamicznej informacji pasażerskiej.

Mamy już przygotowane technicznie autobusy pod ten system. Sygnał GPS lokalizujący autobusy będzie porównywany z rozkładem jazdy. W efekcie pasażer będzie mógł zobaczyć w telefonie lub na wyświetlaczu na dworcu za ile minut autobus dotrze na przystanek i czy jedzie punktualnie– tłumaczy prezes Knura.

Wodzisławska Komunikacja Powiatowa finansowana w głównej mierze będzie nadal przez Powiat Wodzisławski oraz gminy Godów, Gorzyce i Lubomię, a także Powiat Raciborski.

Umowa przewiduje, że dopłata do niej w ciągu najbliższych 5 lat wyniesie maksymalnie 18,5 mln zł – wyjaśnia naczelnik Arkadiusz Łuszczak.

Warto również nadmienić, że z dniem 1 września wrodzone zostaną korekty w rozkładzie jazdy Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej.  W większości są to korekty czasu odjazdów poszczególnych kursów. Część zmian dotyczy ułatwień w dojazdach na zajęcia szkolne uczniów szkół ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śląskim. Szczegóły dostępne są TUTAJ – PRZEJDŹ DO NOWEGO OKNA.

* Dane sprzed pandemii, ponieważ m.in. z powodu wprowadzenia zdalnego nauczania ilość kursów została ograniczona, co wpłynęło na spadek liczby pasażerów.