Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiat NIE likwiduje poradni rehabilitacyjnej w Wodzisławiu Śl. - Powiat Wodzisławski

Powiat NIE likwiduje poradni rehabilitacyjnej w Wodzisławiu Śl.

W związku z krążącymi informacjami na temat likwidacji jednej z niepublicznych poradni rehabilitacyjnych w Wodzisławiu Śl., a także apelem mieszkańców Wodzisławia Śl. skierowanym do starosty wodzisławskiego wyjaśniamy:

logo powiatu
  1. 17 listopada 2008 r. ówczesna dyrekcja ZOZ w Wodzisławiu Śl. zawarła umowę z NZOZ Poradnią Rehabilitacji na dzierżawę pomieszczeń zlokalizowanych na terenie budynku głównego Szpitala w Wodzisławiu Śl.
  2. Zgodnie z umową Dyrekcja Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach w Wodzisławiu Śląskim 14 czerwca 2018 r. wypowiedziała umowę dzierżawy z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynął 31 grudnia 2018 r.
  3. Wypowiedzenie nastąpiło zgodnie z przepisami prawa, jak i zapisów umowy oraz mieściło się w ramach kompetencji Dyrekcji PPZOZ jako kierownika SAMODZIELNEGO publicznego zakładu opieki zdrowotnej, który samodzielnie gospodaruje majątkiem Powiatu, będącym w zarządzie zakładu. Było to  zatem czynnością wewnętrzną szpitala, na którą Zarząd Powiatu w żadnym momencie nie miał i nie ma bezpośredniego wpływu. Należy w tym miejscu zwrócić uwagę, że wypowiedzenie nastąpiło jeszcze za kadencji poprzedniego Zarządu Powiatu.
  4. Wypowiedzenie umowy dzierżawy nastąpiło, jak uzasadnia Dyrekcja PPZOZ z powodu konieczności wygospodarowania pomieszczeń na szatnię dla personelu Szpitala, do czego zakład został zobowiązany przez inspekcję pracy, inspekcję sanitarną oraz dostosowanie do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
  5. 3 grudnia, niecały miesiąc przed końcem wypowiedzenia umowy, przedstawiciele NZOZ Poradnia Rehabilitacyjna spotkali się z przedstawicielem nowego Zarządu w celu przedstawienia sprawy z ich perspektywy. W trakcie spotkania przedstawiciel NZOZ Poradnia Rehabilitacyjna poinformował, że w listopadzie 2018 r. dzierżawca złożył dyrekcji PPZOZ ofertę zakupu zajmowanych pomieszczeń, a także koncepcję przebudowy jednego z budynków na terenie szpitala na potrzeby Poradni. Tu należy wyjaśnić, że zgodnie z zasadami obowiązującymi w naszym powiecie a ustalonymi przez Radę Powiatu postępowanie w sprawie wyrażenia zgody na zbycie, oddanie w dzierżawę najem, użytkowanie oraz użyczenie aktywów trwałych prowadzone jest wyłącznie na wniosek Dyrektora PPZOZ. Tymczasem pomieszczenia są potrzebne na realizację własnych zadań Zakładu.
  6. Zgodnie z zapewnieniami Dyrektora PPZOZ, szpital wskazywał na istniejące możliwości w zakresie pozyskania nowej bazy lokalowej na potrzeby poradni rehabilitacyjnej. Pojawiła się propozycja dzierżawy pomieszczeń Wodzisławskiego Centrum Sercowo Naczyniowego. Mimo to dzierżawca, jak pokazuje zastana sytuacja nie wykazał inicjatywy, by pomimo półrocznego okresu wypowiedzenia podjąć wystarczające działania dla pozyskania nowej lokalizacji. Umowa pomiędzy PPZOZ a NZOZ Poradnia Rehabilitacyjne wygasła zatem 31 grudnia 2018 r.
  7. Rozumiejąc trudną sytuację, w jakiej znalazł się Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia Rehabilitacji, podkreślić trzeba, że jest to podmiot niepubliczny funkcjonujący na otwartym i konkurencyjnym rynku i od działań podejmowanych przez osoby nim zarządzające zależy jego sytuacja organizacyjna czy finansowa. Niemniej jednak ani Dyrektor PPZOZ ani tym bardziej Zarząd Powiatu nie mogą odpowiadać za działalność niepublicznego podmiotu.
  8. Pod koniec stycznia br. do Starosty Wodzisławskiego wpłynęło pismo NZOZ Poradnia Rehabilitacji z prośbą o wskazanie w imieniu Powiatu lokalu lub nieruchomość na cele lokalizacji Poradni Rehabilitacyjnej. W odpowiedzi na powyższe pismo przedstawiono zainteresowanemu lokale i nieruchomości gruntowe, które znajdują się w zasobie powiatowym jako przeznaczone do sprzedaży, oddania w najem lub dzierżawę.

Podsumowując, zaistniałą sytuację należy uznać za wewnętrzną sprawę szpitala, który posiada status samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, a także za spór dwóch równorzędnych podmiotów gospodarczych. Nie mógł być zatem i nie może być przedmiotem bezpośredniej interwencji Zarządu Powiatu.

Wyjaśnić też należy, że na dzień dzisiejszy NZOZ Poradnia Rehabilitacyjna w Wodzisławiu Śl. przy ul. 26 Marca 51 nadal prowadzi działalność. Poza nią, w powiecie funkcjonuje jeszcze osiem innych podmiotów świadczących usługi rehabilitacji leczniczej, posiadające kontrakt z NFZ, z czego trzy w samym Wodzisławiu Śl.

Wykaz poradni na terenie powiatu POBIERZ PDF