Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiat interweniuje w sprawie dodatkowego punktu wymazów - Powiat Wodzisławski

Powiat interweniuje w sprawie dodatkowego punktu wymazów

Władze powiatu wspólnie z dyrekcją Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. podjęły starania o uzyskanie zgody Narodowego Funduszu Zdrowia na utworzenie w powiecie wodzisławskim kolejnego punktu do pobierania wymazów na obecność wirusa SARS CoV-2.

pobieranie wymazu z ust, na zdjęciu owarte usta oraz umieszczony w nich patyczek wymazowy

Inicjatywa to odpowiedź na obecną trudną sytuację w punktach wymazowych w regionie, w których z powodu gwałtownego wzrostu liczby zachorowań przekroczone zostały wszelkie normy wydolności tych punktów. W ciągu tygodnia liczba wykonywanych codziennie testów wzrosła bowiem kilkunastokrotnie.

W tej chwili starosta Leszek Bizoń prowadzi konsultacje z gminami na temat lokalizacji punktu. Wiadomo, że miałby on powstać poza Wodzisławiem Śl. i Rydułtowami, gdzie takie punkty już istnieją. Inny wymóg to łatwy dojazd oraz układ komunikacyjny, który nie będzie powodować dużych utrudnień w ruchu na drogach w rejonie punktu.

Sytuację ma również poprawić zapowiadana przez rząd możliwość testowania na covid-19 w aptekach. O stanowisku Narodowego Funduszu Zdrowia będziemy informować.