POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 
Strona startowa Aktualności i wydarzenia, Galeria zdjęć

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży w ZST

Zespół Szkół Technicznych przez tydzień gościł młodzież z niemieckiej szkoły Wilhelm-Maybach–Schule w Heilbronn (Badenia- Wirtembergia).

Tegoroczny projekt „Polsko–Niemiecka Wymiana Młodzieży” rozpoczął się od wspólnego spaceru po wodzisławskiej starówce oraz gry miejskiej w polsko–niemieckich parach. Następnie młodzież udała się do ZST na spotkanie z Naczelnikiem Wydziału Oświaty Katarzyną Zöllner-Solowską oraz dyrektorem szkoły Czesławem Pieczką. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych oprowadzili również gości z Wilhelm-Maybach-Schule po swojej szkole. Młodzież spędzała również czas na wspólnej pracy projektowej. Uczniowie musieli przygotować prezentacje multimedialne związane z krajem związkowym Badenii–Wirtembergii, partnerskiej szkoły WMS oraz kraju naszego zachodniego sąsiada.

Pobyt w Polsce był okazją, by przeprowadzić warsztaty językowe w oparciu o wcześniej przygotowane prezentacje multimedialne. Dzięki temu uczniowie mieli okazję konwersować i sprawdzić się swoją znajomość języków obcych. Nie brakowało też zajęć sportowych. Rozegrano mecz piłki nożnej na boisku Powiatowego Ośrodka Młodzieży przy ZST. Ciekawym punktem wizyty była wycieczka integracyjna do Rybnika, która obejmowała cały szereg atrakcji takich, jak gra w laserowy paintball, laserowy labirynt czy spacer uliczkami Rybnika. Dzień  zakończył się na rybnickim rynku.

Kulminacyjnym punktem pobytu w Polsce był wspólny wyjazd na wycieczkę dydaktyczną do Krakowa. Młodzież wsłuchując się w ciekawe historie przewodnika zwiedziła m.in. zamek na Wawelu, groby królewskie, krakowską starówkę, kościół Mariacki oraz Sukiennice. Koordynatorem projektu była Ewelina Gawlik. Wymiana młodzieży dofinansowana została przez Polsko–Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie (www.pnwm.org.pl).