Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Polsko-gruzińskie rozmowy o edukacji - Powiat Wodzisławski

Polsko-gruzińskie rozmowy o edukacji

Za nami XI Regionalne Forum Edukacyjne zorganizowane 4 listopada przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl. Wśród gości tegorocznego spotkania znalazły się nauczycielki z Gruzji. Przed konferencją uczestniczyły w lekcjach otwartych, a dzień później spotkały się z władzami powiatu.

XI Regionalne Forum Edukacyjne

Tea Akiashvili i Ekaterina Tchutchulashvili to nauczycielki Georgian-American School w Tbilisi. Podczas Regionalnego Forum Edukacyjnego w Wodzisławiu Śl. opowiadały o gruzińskim systemie oświaty i szkole, w której pracują. Z kolei Megi Talakhadze jest specjalistką w centrum rozwoju zawodowego nauczycieli. – System doskonalenia nauczycieli w Gruzji różni się od polskiego. Mamy tylko dwa centra, które wspierają rozwój nauczycieli. Ponadto ich pracownicy w większości zajmują się sprawami administracyjnymi, a nie prowadzeniem szkoleń – wyjaśnia.

Goście z Gruzji mieli okazję przekonać się, jak wygląda polska szkoła i praca nauczycieli. W poniedziałek panie obserwowały zajęcia języka angielskiego w I Liceum Ogólnokształcącym oraz geografii w wodzisławskim Zespole Szkół Ponadpodstawowych. Natomiast we wtorek spotkały się z Leszkiem Bizoniem, starostą wodzisławskim, Kornelią Newy, członkiem zarządu powiatu i Katarzyną Zöllner-Solowską, naczelnikiem wydziału oświaty. – Rozmawialiśmy o różnicach i podobieństwach systemów edukacji obu krajów. Nasi gospodarze byli zainteresowani tym, jak zorganizowana jest oświata w Gruzji, kto ją finansuje. My też mieliśmy wiele pytań dotyczących polskiej szkoły – mówi Ekaterina Tchutchulashvili.

Gruzinki były pod wrażeniem prelegentów, którzy wystąpili w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli podczas Forum. – Bardzo nam się podobały ich pomysły na to, jak pracować z uczniami, żeby wspierać ich kreatywność i rozwijać kompetencje cyfrowe. Szczególnie z aplikacji i programów komputerowych, które zademonstrowano podczas konferencji. Na pewno z nich skorzystamy – zapewnia Tea Akiashvili.

Samo Forum poświęcone zostało kreatywności, przedsiębiorczości oraz kompetencjom cyfrowym uczniom. Mowa była m.in. o mobilnych narzędziach w rękach nauczycieli (prelegent: Mariusz Kruk), narzędziach w rozwijaniu kreatywności uczniów (prelegent: Michał Szczepanik) oraz o pracy z uczniami przynoszącej międzynarodowe sukcesy (prelegentka: Ekaterina Tchutchulasvili). W spotkaniu wzięła udział m.in. przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Powiatu Gabriela Kiełkowska.

Tekst: M. Kopczyński, oprac. BKI, foto. PODN Wodzisław Śl.