Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski „Indywidualnie, lecz dla dobra wspólnego” - Powiat Wodzisławski

„Indywidualnie, lecz dla dobra wspólnego”

Projekt systemowy w ramach Poddziałania 9.1.2  zrealizowany

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytetu IX Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Poddziałanie 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych„

obejmujący:

– programy indywidualizacji procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych, do których mają zastosowanie Wytyczne Ministra Rozwoju Regionalnego pn. Zasady przygotowania, realizacji i rozliczania projektów systemowych w zakresie indywidualizacji nauczania realizowanych przez organy prowadzące szkoły w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki z dnia 23 kwietnia 2010r.

Wartość realizacji – 97,86%                      35 230,00 zł
a) Płatność ze środków europejskich        85 %
b) Dotacja celowa z budżetu krajowego    15 %
c) Wkład własny:                                     0 %

Projekt był realizowany przez Powiat Wodzisławski przy Szkole Podstawowej Specjalnej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym wchodzącym w skład Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim.

W szkole od 14 listopada 2011r. do 31.12.2012r. prowadzone były zajęcia pozalekcyjne
w trzech typach:

1. Zajęcia logopedyczne dla dzieci niepełnosprawnych z zaburzeniami rozwoju mowy
  2. Specjalistyczne zajęcia terapeutyczne – zajęcia usprawniające manualnie – ceramika dla dzieci niepełnosprawnych
  3. Specjalistyczne zajęcia terapeutyczne – zajęcia alternatywnej komunikacji dla dzieci niepełnosprawnych

Zostało utworzonych 18 grup zajęciowych w których w sumie zostało zrealizowanych 540 godzin zajęć pozalekcyjnych dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

W ramach projektu na rzecz placówki zostały zakupione materiały dydaktyczne takie jak:
zestawy lizaków logopedycznych, wibrator logopedyczny, spirometr, tablice dwustronne służące do nauki liter metodą skojarzeń, karty ćwiczeń przeznaczone dla osób z zaburzeniami komunikacji językowej, lustro logopedyczne tryptyk, książki i pomoce do diagnozy logopedycznej, gry edukacyjne, plastikowe figurki, zestaw do ćwiczeń odczytu i zapisu czasu dla całej klasy, magnetyczny kalendarz roczny, historyjki obrazkowe, materiały obrazowo-wyrazowe do utrwalania poprawnej wymowy i różnicowania, program służący do ćwiczeń wymowy i odczytywaniu wyrazów, mikrofon mp3, słuchawki do PC z mikrofonem, gilotyna do papieru, farby, taśmy, ołówki, kredki, kleje nożyczki, markery i pędzle.

Celem głównym projektu było wyrównanie szans edukacyjnych poprzez indywidualizację procesu kształcenia dzieci z klas I-III w jedynej szkole podstawowej dla której Powiat Wodzisławski jest organem prowadzącym.