Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Podziękowali nauczycielom i odebrali certyfikaty. W Ekonomiku odbyło się uroczyste zakończenie roku dla obywateli Ukrainy uczących się polskiego - Powiat Wodzisławski

150 obywatelek i obywateli Ukrainy, dzięki zaangażowaniu nauczycieli zatrudnionych w szkołach powiatu wodzisławskiego, uczyło się języka polskiego. To inicjatywa Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl., który zaoferował bezpłatne lekcji języka polskiego. Wczoraj uczestnicy kursu świętowali celebrowali symboliczne zakończenie roku szkolnego.

Obywatele Ukrainy, którzy pobierali bezpłatne lekcje języka polskiego

Agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę spowodowała największy jak do tej pory kryzys migracyjny i humanitarny w całej środkowo-wschodniej części Europy. Od pierwszych dni wojny władze Powiatu Wodzisławskiego podjęły różne działania zmierzające do przygotowania zasobów i infrastruktury lokalnej na przybycie spodziewanej fali uchodźców. Jednym z wielu działań podjętych w celu pomocy obywatelom Ukrainy było zorganizowanie bezpłatnych lekcji języka polskiego.

Wczoraj w Zespole Szkół Ekonomicznych obywatelki i obywatele Ukrainy, którzy po 24 lutego musieli opuścić swój kraj i schronienie znaleźli w powiecie wodzisławskim, świętowali zakończenie bezpłatnych lekcji języka polskiego. W uroczystości wziął udział starosta wodzisławski Leszek Bizoń i członkini Zarządu Powiatu Kornelia Newy, a także naczelnik wydziału Oświaty Katarzyna Zöllner – Solowska.

– Data 24 lutego odcisnęła się piętnem na Waszych losach, byliście zmuszeni wyjechać ze swojego kraju. Robimy co w naszej mocy, aby pobyt na terenie naszego powiatu był dla was bezpieczną przystanią i ostoją. Cieszę się, że w powiecie mamy nauczycieli z powołaniem, którzy od razu zaangażowali się w nauczanie Was języka polskiego, aby ułatwić Wam codzienną komunikację. Chciałbym zapewnić, że mimo zakończenia roku szkolnego, jesteśmy otwarci na kontynuowanie zajęć i wszelkiej pomocy, jakiej potrzebujecie – zapewnił podczas uroczystości starosta Leszek Bizoń.

Głos zabrała także Kornelia Newy, która w imieniu swoim, starosty i całego Zarządu Powiatu podziękowała nauczycielom za trud, zaangażowanie i zorganizowanie swojego czasu wolnego i pracy tak, aby udzielać bezpłatnych lekcji dla obywateli Ukrainy.

– To nie była praca, lecz dar waszego serca. Dziękujemy za ten dar i doceniamy to, że podzieliliście się swoimi umiejętnościami i tym, co macie najcenniejsze, czyli naszym ojczystym językiem – mówiła.

Uczniowie – obywatele Ukrainy, w geście podziękowania wręczali swoim nauczycielom kwiaty, sami zaś odebrali pamiątkowe certyfikaty ukończenia lekcji języka polskiego. Wykonali też krótki program artystyczny.