Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Plastyk chwali się pracami dyplomowymi uczniów i absolwentów - Powiat Wodzisławski

Plastyk chwali się pracami dyplomowymi uczniów i absolwentów

Liceum Sztuk Plastycznych w Wodzisławiu Śląskim obchodzi swoje dziesiąte urodziny. Z tej okazji szkoła prezentuje prace dyplomowe swoich uczniów i absolwentów. Planowany był oficjalny wernisaż, lecz z powodu sytuacji epidemicznej musiano go odwołać. Wczoraj na zaproszenie dyrekcji Liceum z efektami pracy młodzieży zapoznali się członkowie Zarządu Powiatu.

Widok na tytuł wystawy. 10 lat Liceum Sztuk Plastycznych w Wodzisławiu Śl. Wybrane prace dyplomowe z lat 2015-2021. Białe napisy na czerwonym tle

W świat pracy z uzdolnioną plastycznie młodzieżą starostę Leszka Bizonia, wicestarostę Tadeusza Skatułę oraz członków i członkinie zarządu: Krystynę Kuczerę, Kornelię Newy i Jana Zemło, a także dyrektor PCPR Irenę Obiegły wprowadzili dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Wojciech Komorek oraz wicedyrektor Renata Szymanek. Nauczyciel przedmiotów kierunkowych Małgorzata Bednarczuk-Bukowska przedstawiła z kolei specjalnie przygotowaną na wystawę prezentację i omówiła etapy tworzenia prac przez uczniów. A na wystawie zaprezentowano nie tylko kilkadziesiąt wysokiej klasy grafik, ale również np. projekty gotowych produktów, jak gry, okładka książki, propozycja szaty graficznej aplikacji mobilnej, a nawet zestaw ceramiki z przygotowaną kompletną identyfikacją wizualną produktu.

W ciągu minionych dziesięciu lat mury wodzisławskiego Liceum Sztuk Plastycznych i funkcjonującej tam jeszcze Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych opuściło ponad 160 uczniów. Wśród nich dużą grupę stanowiła młodzież spoza powiatu wodzisławskiego, np. z Rybnika, Jastrzębia-Zdroju czy Raciborza i Żor, ale też z Katowic i dalszych miast. Ten fakt skłonił Kornelię Newy do nazwania wodzisławskiego „Plastyka” ambasadorem szkół powiatu wodzisławskiego ze względu na jego bardzo wysoki poziom, liczbę kandydatów większą niż liczba miejsc, przyciąganie uczniów z oddalonych części regionu  oraz liczne sukcesy w krajowych konkursach plastycznych.

Co wymaga szczególnego podkreślenia, szkoła oferuje nie tylko praktyczne przygotowanie do zawodu w wielu specjalizacjach plastycznych poszukiwanych na rynku pracy (uczniowie kończą ją uzyskując tytułu technika plastyka), ale też zapewnia wysoki poziom zdawalności matury rzędu ponad 90 procent (często nawet 100%). Dzięki temu absolwenci „Plastyka” bez trudu znajdują miejsca na najlepszych uczelniach artystycznych w kraju. Bardzo wielu z nich kończąc edukację na poziomie średnim zakłada też własne firmy, które z powodzeniem utrzymują się na rynku.

Odrębnym zagadnieniem, o którym wczoraj członkowie Zarządu Powiatu rozmawiali z dyrekcją szkoły, są kwestie kadrowe. Okazuje się bowiem, że aby być nauczycielem w liceum sztuk plastycznych trzeba spełnić bardzo wyśrubowane wymagania. To tworzy pewnego rodzaju problemy, ponieważ znaczna część kadry wodzisławskiego „Plastyka” dojeżdża do pracy spoza naszego rejonu. Inną kwestią jest sposób pracy z młodzieżą, mniej typowy dla szkół, a bardziej dla rzemiosła, gdzie rodzi się relacja mistrz-uczeń.

Wystawa obejmuje wybrane prace dyplomowe uczniów i absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych w Wodzisławiu Śl. z lat 2015-2021. Do świąt prezentowana jest w Oazie Aktywności przy ul. Wałowej 30. Później ma zostać przeniesiona w inne miejsce. Trwają ustalenia, aby od połowy stycznia mieszkańcy naszego powiatu mogli ją obejrzeć w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim.

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy!