Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Pierwszy wieczór „Najdłuższej lekcji języka polskiego” pod znakiem literatury - Powiat Wodzisławski

Pierwszy wieczór „Najdłuższej lekcji języka polskiego” pod znakiem literatury

Poniedziałkowy wieczór młodzieży Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim, uczestniczącej w najdłuższej lekcji świata upłynął pod znakiem spotkania z literaturą. Stało się tak za sprawą wizyty w szkole pochodzącego z Krostoszowic księdza – poety, dr. Wiesława Hudka, który przybliżył uczniom ZST fragmenty swojego dorobku literackiego mocno osadzonego w śląskiej rzeczywistości.

Podczas spotkania nie zabrakło także odwołań do muzyki. Ks. Hudek jest bowiem duszpasterzem organistów, dyrygentem chóru katowickiego Seminarium Duchownego oraz Przewodniczącym Komisji Muzyki Sakralnej Archidiecezji Katowickiej. Uczniowie otrzymali zatem niepowtarzalną okazję nie tylko bliżej poznać osobę i poezję gościa, ale także dowiedzieć się m.in. kim był Grzegorz Gerwazy Gorczycki, nazywany polskim lub śląskim Haendlem, gdzie znajduje się jedyne w tej części Europy muzeum organów, a także co oznacza technika tintinnabulum i kto ją wymyślił.

Wczorajszego wieczora dzięki przypadkowi doszło także do premiery bardzo szczególnej książki. W podziękowaniu za spotkanie Maria Kopsztejn – jedna z inicjatorek i organizatorek „Najdłuższej lekcji języka polskiego” – wręczyła ks. Hudkowi, jak sama powiedziała, jeszcze ciepły, bo dostarczony 2 godziny wcześniej – zbiór artykułów pt.: „Wybrane zagadnienia nauczania papieskiego bł. Jana Pawła II inspiracją dla śląskich rozważań”. W wydawnictwie tym swoje prace obok znakomitości świata nauki jak prof. Nella Nyczkało z Kijowskiej Akademii nauk pedagogicznych czy prof. Stanislav Košč z Katolickiego Uniwersytetu  w Rużomberku prezentują także nauczyciele powiatowych szkół: dr Maria Kopsztejn, dr Monika Witosz i Władysława Bańczyk.

Wczorajszy wieczór obfitował także w inne atrakcje. Poza spotkaniem z ks. Hudkiem młodzież zobaczyła występ zespołu „Zaolzianki”, wysłuchała wystąpienia Henryka Kretka – dyrektora raciborskiego biura Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka, który objął patronat nad przedsięwzięciem, a także podziwiała kunszt oratorski znanej gawędziarki Lucyny Szłapki.

Na drugi dzień projektu zaplanowano m.in. spotkania z historykami i autorami książek o ziemi wodzisławskiej, m.in. z Piotrem Hojką i Danielem Jakubczykiem, a także nocne spotkania z filmem.

Najdłuższa lekcja języka polskiego wzbudza duże zainteresowanie wśród wielu rozmiłowanych w śląskiej kulturze i tradycjach osób. Wczorajszego wieczora młodzież próbującą pobić rekord Guinnessa odwiedził m.in. Przewodniczący Rady Powiatu Wodzisławskiego – Eugeniusz Wala.