Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Pierwsza w regionie pralnia blue lagoon ruszyła w Wodzisławiu Śl. - Powiat Wodzisławski

Pierwsza w regionie pralnia blue lagoon ruszyła w Wodzisławiu Śl.

System wodnego czyszczenia garderoby typu blue lagoon to najnowocześniejsze rozwiązanie w dziedzinie czyszczenia odzieży. Nad tradycyjnymi pralniami chemicznymi ma tę przewagę, że jest całkowicie ekologiczny oraz nie tylko czyści ubrania, ale również pozbawia je zapachu. Jako jedyny posiada też certyfikat Woolmark. Pralnia bazująca na tej technologii została w poniedziałek, 3 marca, otwarta w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Wodzisławiu Śl., zatrudniającym w większości osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności.

Zakład Aktywności Zawodowej w Wodzisławiu Śl., świadczący profesjonalne usługi pralnicze na rzecz mieszkańców i firm, powstał dzięki staraniom władz Powiatu Wodzisławskiego w 2008 r. Na jego potrzeby zaadaptowano przyziemia starego szpitala w Wodzisławiu Śl. Początkowo pracę w nim znalazło 15 osób niepełnosprawnych. Dzięki dużemu zainteresowaniu usługami w przeciągu kilku lat zatrudnienie osób w Zakładzie uległo podwojeniu. Obecnie ZAZ zatrudnia 35 osób niepełnosprawnych. Dzięki uruchomionej inwestycji jest szansa, że wkrótce tych osób będzie więcej. Wszystko zależy od zainteresowania rynku.

System wodnego czyszczenia odzieży blue lagoon w wodzisławskiej pralni jest efektem rozpoczętej w 2013 r. rozbudowy Zakładu Aktywności Zawodowej. Środki na ten cel – po 370 tys. zł – przekazało Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Dodatkowo dyrektor ZAZ-u, dzięki wsparciu PFRON oraz zaangażowaniu środków własnych Zakładu, za kwotę ok. 200 tys. zł zakupił sprzęt niezbędny do unowocześnionej pralni.

Uroczystego otwarcia nowo powstałej części Zakładu dokonał w poniedziałek, 3 marca, Starosta Wodzisławski Tadeusz Skatuła wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Wodzisławskiego Eugeniuszem Walą oraz dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Barbarą Daniel. Z tej okazji gospodarze przygotowali dla wszystkich gości i pracowników wyjątkowy tort w kształcie budynku nowej pralni. Pani Dyrektor Barbara Daniel gratulowała wszystkim, którzy zaangażowali się w przedsięwzięcie, dzięki czemu szansę na zatrudnienie otrzymały kolejne osoby niepełnosprawne. Członkowie rodzin pracowników ZAZ-u również docenili zaangażowanie powiatu i podkreślali, jak ważnym miejscem jest zakład. Z kolei dyrektor pralni Dezyderiusz Szwagrzak zapewniał, że załoga zakładu zrobi wszystko, aby wykorzystać szansę na rozwój. Mają temu służyć m.in. bardzo konkurencyjne ceny usług.
System czyszczenia wodnego garderoby typu blue lagoon uruchomiony w Wodzisławiu Śl. jest pierwszym takim powstałym w subregionie zachodnim województwa śląskiego. W efekcie wartej około miliona złotych inwestycji w wodzisławskim ZAZ-ie powstał unikatowy i nowoczesny system pralniczy, w skład którego wchodzi nie tylko tradycyjna pralnia i magiel, ale też system wodnego czyszczenia garderoby wet cleaning. Przede wszystkim jednak w Zakładzie znalazły pracę kolejne osoby niepełnosprawne, które ze względu na swój stan zdrowia praktycznie nie mają szans na znalezienie zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Znacznemu polepszeniu uległy też warunki pracy w ZAZ-ie. W ramach inwestycji powstało bowiem dodatkowe zaplecze socjalne, a także uruchomiono windę, która ułatwi przemieszczanie się osobom z dysfunkcjami narządów ruchu.