Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski PCKU w Wodzisławiu Śląskim ambasadorem kształcenia na odległość - Powiat Wodzisławski

PCKU w Wodzisławiu Śląskim ambasadorem kształcenia na odległość

Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śl. znalazło się wśród placówek wyróżnionych w konkursie „Nowoczesna szkoła-zostań ambasadorem kształcenia na odległość”. Konkurs, organizowany przez Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, był adresowany do szkół i placówek kształcenia ustawicznego, wykazujących aktywne działania w obszarze kształcenia na odległość (KNO).

Ocenie jury podlegała aktywność uczestników konkursu w zakresie organizacji i prowadzenia kształcenia na odległość, upowszechniania kształcenia na odległość, społecznej aktywności nauczycieli i słuchaczy w obszarze KNO oraz współpracy między instytucjami.

Laureaci konkursu zostali uhonorowani podczas ogólnopolskiej konferencji „Uczenie się przez całe życie wyznacznikiem przemian w systemie oświaty”, która odbyła się w Warszawie w dniach 29-30 sierpnia. W imieniu Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego nagrodę odebrał wicedyrektor Piotr Kauch. Obok PCKU wyróżnienia otrzymały placówki z Konina i Krosna, natomiast zwycięzcą konkursu zostało Centrum Kształcenia Praktycznego z Mielca.

W obszarze kształcenia na odległość Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego jest placówką pionierską w skali województwa śląskiego. Aktualnie realizuje innowacje edukacyjne w liceum ogólnokształcącym, liceum uzupełniającym oraz szkole policealnej, które polegają na zastosowaniu w procesie kształcenia e-nauczania, czyli nauki przez internet.

– Jako nowy dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego jestem pod wrażeniem dotychczasowych osiągnięć placówki w dziedzinie e-learningu i innych nowatorskich rozwiązań. Otrzymanie prestiżowego wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie, to wielki zaszczyt nie tylko dla szkoły, ale i Powiatu Wodzisławskiego. Taka nagroda cieszy i zobowiązuje do podejmowania kolejnych innowacyjnych działań – powiedziała Bożena Rączka, dyrektor PCKU.

– Wychodząc z założenia, że placówka kształcenia ustawicznego XXI wieku powinna być otwarta na innowacje – nie tylko technologiczne, że nie powinna ignorować cyfrowego świata, staramy się korzystać z dobrodziejstw nowych technologii. Cieszymy się, że nasze starania dostrzeżono w ogólnopolskim konkursie. Jest to z pewnością dowód uznania i motywacja do dalszej pracy dla grona, rozumiejącego, że początkiem i końcem działań edukacyjnych placówki jest słuchacz i jego potrzeby. KNO jest jednym ze sposobów odpowiedzi na te potrzeby – powiedział Piotr Kauch, wicedyrektor PCKU.

Opr. Marcin Kopczyński, PCKU Wodzisław Śląski