PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

 

Strona startowa Aktualności

#ZOSTAŃWDOMU

Ciężkie obustronne środmiąższowe zapalenie płuc z niewydolnością oddechową i ryzyko zgonu w przebiegu COVID-19 dla niektórych stanowi realny scenariusz, dlatego #zostańwdomu!

#zostańwdomu 🏠
Młodzi ludzie i dzieci chorują łagodniej 🤧 ale to głównie oni przenoszą wirusa na osoby z grup ryzyka:
👉🏼 ludzi 65+ 🧓🏼
👉🏼 chorych przewlekle 💊
👉🏼 kobiety w ciąży 🤰🏻
Ciężkie obustronne środmiąższowe zapalenie płuc z niewydolnością oddechową i ryzyko zgonu w przebiegu 🦠 COVID-19 dla niektórych stanowi realny scenariusz, dlatego:

⛔️ Jeśli potrzebujesz zakupów spożywczych zrezygnuj z supermarketu, spróbuj zrobić je online lub w małym, osiedlowym sklepie – zostań w domu.
⛔️ Jeśli chcesz obejrzeć film, zrezygnuj z kina – zostań w domu.
⛔️ Jeśli chcesz z dzieckiem miło spędzić czas, zrezygnuj z sali zabaw, basenu, klubokawiarni, wyjmij w domu planszówki, kolejkę, klocki… zostań w domu.
⛔️ Jeśli masz zaplanowaną podróż za granicę, przesuń termin, odwołaj, spróbuj odzyskać pieniądze, ale… zostań w domu.
⛔️ Jeśli chciałeś odwiedzić dziadków sam albo z dziećmi a jednak nie czujesz się najlepiej – zostań w domu.
⛔️ Jeśli ktoś z Twoich bliskich jest starszy lub chory przewlekle zaproponuj mu pomoc w zakupach i codziennych czynnościach, tak, aby mógł zostać w domu.
⛔️ Jeśli miałeś zaplanowane spotkanie towarzyskie w centrum miasta, zrezygnuj z niego na rzecz nowego terminu albo spotkania w domu w małym gronie – zostań w domu.
⛔️ Jeśli czujesz się chory, masz stan podgorączkowy, gorączkę, kaszel, duszności, zrezygnuj z pracy, skontaktuj się ze swoim lekarzem POZ lub sanepidem i do czasu dalszych decyzji – zostań w domu.
⛔️ Jeśli potrzebujesz ćwiczeń i ruchu, zrezygnuj z wyjścia na siłownię w godzinach szczytu – zrób trening z masą własnego ciała.. zostań w domu.
⛔️ Jeśli potrzebujesz nowego swetra czy sukienki, zrezygnuj z odwiedzania galerii handlowych, spróbuj wybrać coś online lub odłóż zakupy na później – zostań w domu.
⛔️ Jeśli miałeś jechać na konferencję, iść na koncert, zrezygnuj z tego, jeśli organizator tego nie zrobi – zostań w domu.
⛔️ Jeśli potrzebujesz gdzieś dojechać, zrezygnuj w miarę możliwości z komunikacji miejskiej, pociągu, autobusu, samolotu, wykorzystaj auto.
⛔️ Jeśli możesz pracować zdalnie – zostań w domu.

Źródło: Będąc Młodym Lekarzem