PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

 

Strona startowa Aktualności

„Zawodowe debiuty” ponownie w liceach Powiatu Wodzisławskiego

Startuje kolejna edycja programu Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. adresowanego do uczniów liceów ogólnokształcących. Mowa o "Zawodowym debiucie". Dzisiaj w obecności wicestarosty Kornelii Newy dyrektorzy liceów podpisali porozumienia z Urzędem, dzięki którym licealiści będą mogli skonfrontować swoje marzenia o przyszłej karierze zawodowej z rzeczywistością.

„Zawodowy debiut” jest zupełnie nowym podejściem do planowania karier edukacyjnych i zawodowych w liceach ogólnokształcących w Powiecie Wodzisławskim. Celem inicjatywy jest zapoznanie trzecioklasistów liceów ogólnokształcących ze specyfiką pracy na określonym stanowisku pracy w wybranym przedsiębiorstwie. W ramach programu uczniowie, zanim zdecydują się kształcić w danym kierunku, odbywając praktykę będą mogli namacalnie przekonać się, jak wygląda zawód np. lekarza, farmaceuty, policjanta czy prawnika.

–  Celem projektu jest wykształcenie bardzo odpowiedzialnych i świadomych swojej przyszłości młodych ludzi. Młodzi ludzie, którzy uczą się w technikach poznają to zaplecze, tą przyszłość swojego zawodu, bo chodzą na praktyki. Uczniowie liceów uczą się tylko teoretycznie i mają swój wymarzony w przyszłości zawód. My im pomagamy, udostępniając możliwość odbycia krótkiej praktyki uczniowskiej u przedsiębiorcy, który realizuje się w tym zawodzie, który uczeń chce wybrać. Tam uczniowie albo potwierdzają, że to co ich interesuje, to właściwy wybór, albo jednak wolą dokonać zmiany planowanego zawody. Chcemy zatem, żeby młodzi ludzie bardzo odpowiedzialnie, z pełną wiedzą szli do swojego życia po ukończeniu liceum ogólnokształcącego – wyjaśnia Kornelia Newy, wicestarosta Powiatu Wodzisławskiego.

Wychodząc naprzeciw temu zagadnieniu, w Powiecie Wodzisławskim postanowiono wykorzystać potencjał Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. w kontaktach z lokalnymi przedsiębiorstwami, aby umożliwić grupie młodzieży kontakt z realnym środowiskiem pracy.

W liceach przeprowadzone zostały ankiety na temat tego, jakie zawody chciałaby w przyszłości wykonywać młodzież. W tym roku zainteresowanych udziałem w programie jest aż 114 licealistów, czyli ok. 50% więcej niż w roku ubiegłym. Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śl. zorganizuje im pięciodniowe praktyki u pracodawców w tygodniu poprzedzającym zimowe ferie. Wkrótce wysłane zostaną zaproszenia do lokalnych zakładów pracy do udziału w projekcie.

– W tej edycji projektu najczęściej młodzież była zainteresowana zawodami medycznymi i fizjoterapią. Na kolejnych miejscach uplasowały się takie profesje jak psycholog, zawody mundurowe (policjant, strażak) i zawody artystyczne, a także dziennikarz, prawnik i inżynierowie różnych specjalności – podkreśla Anna Słotwińska-Plewka, dyrektor PUP w Wodzisławiu Śl.

Szefowa wodzisławskiego urzędu pracy podkreśla, że projekt „Zawodowy debiut” jest możliwy dzięki dobrej współpracy z pracodawcami. A ci bardzo pozytywnie oceniają samą inicjatywę oraz licealistów.

– Mieliśmy okazję poznać opinię pracodawców podczas pierwszej edycji tego projektu. Wypowiadali się bardzo pozytywnie. Byli mile zaskoczeni tym, że młodzież tak bardzo poważnie podeszła do tego zadania i bardzo była zainteresowana tym, co w danym zawodzie się konkretnie robi. Rzeczywiście młodzi ludzie chcieli wykorzystać ten czas, zwłaszcza że część firm to były takie, do których nie trafiliby, gdyby nie ten projekt, bo są to firmy zamknięte dla osób z zewnątrz. Wybrzmiały też opinie, że pracodawcy będą zainteresowani uczestnictwem w kolejnej edycji, jeżeli taka będzie – powiedziała.

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. szefowa Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. Anna Słotwińska-Plewka zawarła porozumienia z dyrektorami czterech powiatowych liceów ogólnokształcących. Umowy podpisali: dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śl., w skład którego wchodzi m.in. II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. J. Tischnera Wojciech Komorek, dyrektor I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. Janina Rurek, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl., w skład którego wchodzi m.in. II LO z Oddziałami Sportowymi im. rtm. W. Pileckiego Czesław Pieczka, a także dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych, którego częścią jest LO im. Noblistów Polskich w Rydułtowach Mirela Szymczak.

Towarzyszyły im odpowiedzialna za powiatową oświatę wicestarosta Kornelia Newy oraz naczelnik Wydziału Oświaty Katarzyna Zöllner-Solowska. Wszyscy uczestnicy spotkania bardzo mocno podkreślali zalety projektu „Zawodowy debiut” i jak wiele może on dać młodym ludziom stojącym u progu kariery zawodowej.

– Po ostatniej edycji zapytaliśmy naszych uczniów, którzy wzięli udział w tych praktykach. Oddźwięk był bardzo pozytywny. Z tego, co mi wiadomo 30 uczniów z naszej szkoły zgłosiło się w ciągu 2 pierwszych dni rekrutacji, aby sprawdzić się w tych zawodach, o których myślą po ukończeniu szkoły i studiów. Uczniowie Tischnera marzą głównie, aby sprawdzić jak to jest pracować w zawodach medycznych i okołomedycznych i to jest ten najczęściej wybierany kierunek – powiedział Wojciech Komorek.

Podobną opinię o projekcie ma dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach Mirela Szymczak:

– Jest to bardzo dobra inicjatywa i bardzo dobrze oceniona przez naszych uczniów. Szczególnie to jest ważne, że w w dzisiejszym świecie młodzi ludzie bardzo często nie potrafią wyznaczać sobie celów. Nie do końca wiedzą, czego chcą swoim dorosłym życiu. I ta inicjatywa pomaga im wyznaczać te cele i uczy ich tego, jak może wyglądać ta przyszłość, oswajanie z tą przyszłością. Nasi uczniowie bardzo chętnie brali udział w projekcie i w tym roku mamy kolejnych chętnych, co pokazuje, że jest to strzał w dziesiątkę.

Zauważalny jest bardzo duży wzrost zainteresowania programem ze strony licealistów.

– Muszę powiedzieć, że PUP nie spodziewał się aż takiej ilości chętnych. Uważam, że dobrą robotę robi tutaj szkoła, ale szkołę rozumiem jako uczniów. Starsi koledzy, czyli dzisiejsi uczniowie klas czwartych, w rozmowach ze swoimi młodszymi kolegami pokazali im, że jest to cenne doświadczenie i że należy w to iść. To jest najlepsza promocja, jeśli promuje się w grupie rówieśniczej. Myślę, że dobrą robotę zrobiły również dyrekcje szkół, pedagodzy, wychowawcy, którzy wskazali uczniom, że mogą w ten sposób przygotować się do swojego dojrzałego życia i wyboru przyszłego zawodu – podkreśla wicestarosta Kornelia Newy.