PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

XXI konkurs ekologiczny w PCKZiU rozstrzygnięty

W Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim odbyła się dziś XXI edycja Powiatowego Konkursu Ekologicznego. Do finału zakwalifikowało się osiem dwuosobowych drużyn. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem starosty wodzisławskiego Leszka Bizonia.

Finał XXI Powiatowego Konkursu Ekologicznego oficjalnie otworzyła Kornelia Newy, członkini zarządu resortowo odpowiedzialna za powiatową oświatę. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu wodzisławskiego. Powiatowy Konkurs Ekologiczny ma na celu m.in. propagowanie wiedzy związanej z ekologią i ochroną środowiska, stwarzanie warunków do rozwoju uzdolnień uczniów oraz nawiązywanie i pogłębianie współpracy pomiędzy powiatowymi szkołami ponadpodstawowymi. W dzisiejszym finale konkursu uczestniczyli uczniowie, którzy zakwalifikowali się do III etapu poprzez uzyskanie największej liczby punktów we wcześniejszych etapach. Swoje reprezentacje miał Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Wodzisławiu Śląskim, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śląskim, Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach oraz Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim.

W finale uczestnicy musieli zaprezentować wybrany wcześniej temat związany z szeroko pojętą ochroną środowiska. Uczestnicy podjęli m.in. zagadnienia dotyczące energetyki jądrowej, mokradeł czy papierowych słomek. Najlepsi okazali się Daniel Stużyński i Dawid Wiśniewski z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wodzisławiu Śląskim, którzy odpowiadali na pytanie: „Mokradła – hit czy kit?”. Tuż za nimi uplasowała się drużyna z PCKZiU w Wodzisławiu Śląskim, w skład której weszły Martyna Elsner i Magdalena Toman. Uczestniczki odpowiadały na pytanie: „Czy woda destylowana może zabić roślinność?”.  Trzecie miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim. Natalia Szkatuła i Szymon Dronszczyk szukali odpowiedzi na pytanie: „Co zamiast tworzyw sztucznych?”.

Podczas konkursowych zmagań uczestnicy mieli okazję wysłuchać dwóch prelekcji – Ewy Zając, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starosta Powiatowego, która przybliżyła zadania starosty w zakresie ochrony środowiska oraz Janusza Lasoty i Karela Ostarek, którzy mówili o ciekawostkach związanych z owadami zapylającymi.

Konkurs przygotowało Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim, nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim.