PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

 

Strona startowa Aktualności

Wystartowała II edycja programu edukacyjno-ekologicznego EKO-czynni

Zachęcamy uczniów i nauczycieli ze szkół ponadpodstawowych do udziału w II edycji programu edukacyjno-ekologicznego EKO-czynni. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. W tej edycji programu przygotowano dwa konkursy: EKO-PROJEKTY dla szkół oraz EKO-REAKCJE dla uczniów. Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Banner programu z napisem dołącz do programu eko-czynni. Na obrazku animowane postacie sadzące drzewa

Założenia programu

Program EKO-czynni jest skierowany do uczniów i nauczycieli ze szkół ponadpodstawowych. Przedsięwzięcie organizuje Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Celem programu jest edukacja ekologiczna, kształtowanie postaw proekologicznych wśród uczniów oraz wsparcie inicjatyw szkolnych związanych z ochroną środowiska.

Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Konkursy dla szkół i uczniów

Dla szkół i uczniów przygotowano dwa konkursy.

  • Konkurs dla szkół EKO-PROJEKTY 

W konkursie mogą uczestniczyć zespoły szkolne składające się z nauczyciela i grupy od 2 do 10 uczniów. Drużyny zgłaszają plan realizacji projektu związany z ochroną środowiska według wybranych kategorii lub własną tematykę projektu związanego z szeroko pojętym dbaniem o ekologię.
Zespoły konkursowe mogą otrzymać dofinansowanie na wdrożenie i realizację swoich pomysłów ekologicznych. Wsparcie może wynieść do 50 000 zł. Dodatkowo najlepsze projekty otrzymają nagrody finansowe, a uczniowie zestawy nagród rzeczowych.
Dla szkół przewidziano również do 50 wyróżnień. Wyróżnione zespoły otrzymają eko-zestawy, np. parking dla rowerów czy zestaw domków dla owadów i budek lęgowych.

  • Konkurs dla uczniów EKO-REAKCJE

Konkurs jest skierowany do uczniów, którzy są pasjonatami ekologii. Przedsięwzięcie zostało podzielone na kilka etapów.  Każdy etap ma inny temat oraz zadanie konkursowe.

  • etap I – zrobienie zdjęcia ukazującego bioróżnorodność najbliższej okolicy,
  • etap II – przygotowanie pracy plastycznej „Jak ograniczasz ilość produkowanych odpadów?”,
  • etap III – przygotowanie pracy pisemnej na temat „Jak oszczędzasz zużycie prądu i wody?”,
  • etap IV – przygotowanie filmu „Jak podróżujesz ekologicznie?”

Na autorów najwyżej ocenionych prac czekają nagrody (rowery miejskie i karty podarunkowe). Dodatkowo po zakończeniu czterech etapów powstanie specjalny eko-poradnik, w którym znajdą się najciekawsze nagrodzone prace.

Dodatkowe informacje

Szczegółowe informacje, formularze zgłoszeniowe oraz regulaminy konkursów znajdują się na stronie programu.
Program trwa do końca marca 2022 r. Laureaci zostaną wyłonieni w połowie maja 2022 r.

Materiały

Przewodnik projektowy EKO-CZYNNYCH