PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

Wolontariusze w powiecie wodzisławskim. Powstała nowa grupa, która chce pomagać

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. utworzyli kolejną w powiecie wodzisławskim grupę wolontariuszy. W poniedziałek 2 marca oficjalne skierowania do służby wolontariackiej wręczył im starosta Leszek Bizoń oraz członkini Zarządu Powiatu Krystyna Kuczera.

– „Człowiek jest bogaty nie przez to, co posiada, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. To jest definicja wolontariatu i waszej działalności. Wolontariat to wszystko, co możemy dać innym od serca. Jako starosta jestem dumny, że w naszym powiecie i w tej szkole już od 2007 roku powstają nowe grupy wolontariackie – podkreślał podczas spotkania starosta Leszek Bizoń. To już trzynasta taka grupa młodych ludzi, która zawiązała się w powiecie dzięki współpracy szkoły i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. W bieżącym roku służbę wolontariatu podejmie 22 uczniów klas pierwszych. Od września ubiegłego roku do stycznia tego roku kandydaci do wolontariatu uczestniczyli w przygotowaniach. Brali między innymi udział w spotkaniach ze swoimi starszymi kolegami, pedagogami oraz pracownikami PCPR. Ich opiekunką jest Pola Szolc, nauczycielka biologii w I LO.

Spotkanie było również doskonałą okazją, by podziękować tym wolontariuszom, którzy przez dwanaście minionych miesięcy pomagali w ramach wolontariatu w powiatowych jednostkach pomocy społecznej. – Uczniom, którzy kończą dziś działalność w wolontariacie, w imieniu swoim i Zarządu Powiatu chciałbym serdecznie podziękować za zaangażowanie, pracę i trud wniesiony na rzecz drugiego człowieka – dziękował Leszek Bizoń. Dzięki wolontariatowi młodzi ludzie nie tylko mieli okazję, by pomóc osobom potrzebującym, ale też zweryfikować swoje wyobrażenia o pracy w pomocy społecznej. – Przez ostatni rok, biorąc udział w wolontariacie, pomagałam w rodzinach zastępczych. Zdecydowałam się na wolontariat, bo chciałam sprawdzić, czy potrafię pomagać i nadaję się do pracy wolontaryjnej ­– mówiła jedna z uczennic.

Młodzież wodzisławskiej „Jedynki” w wolontariat w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej angażuje się już od roku 2007. Inicjatorkami tego przedsięwzięcia były Irena Obiegły, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, a także Elżbieta Tkocz, wicedyrektor wodzisławskiej szkoły.