PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

 

Strona startowa Aktualności

Wizyta uczniów ZST w Wilhelm-Maybach-Schule w Heilbronn

Jak co roku od 20 do 27 października 2018 roku dziesięciu uczniów ZST - w ramach projektu fundacji Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży wzięło udział w tygodniowym wyjeździe do niemieckiej szkoły partnerskiej Wilhelm-Maybach-Schule w Heilbronn.

Celem wymiany szkolnej była integracja młodzieży z Polski i Niemiec. Chcieliśmy, aby poprzez różnorodne projekty, młodzi ludzie poznawali się i doświadczali codziennego życia w kraju sąsiada.
W niedzielę, zaraz po przyjeździe, grupa została zaproszona na mecz drugoligowej drużyny hokeja gospodarzy Heilbronner Falken przeciwko EHC Freiburg, który zakończył się wynikiem 7:6. Następnego dnia ,razem z uczestniczącą w projekcie grupą uczniów z Norwegii, powitano nas w partnerskiej szkole Wilhelm-Maybach-Schule w Heilbronn. W ramach tego spotkania przygotowano dla jego uczestników dwugodzinny pobyt w centrum wspinaczkowym. Tu przekonaliśmy się, że jest to świetny pomysł na aktywne spędzenie czasu wolnego (dla każdego z nas, przyjaciół czy rodziny), tu nauczyliśmy się, jak bezpiecznie się wspinać oraz jak właściwie ubezpieczać innych na ściance. W kolejnych dniach zwiedziliśmy Muzeum Mercedesa w Stuttgarcie oraz fabrykę Audi w Neckarsulm, a dzień przed wyjazdem miały miejsce warsztaty z programowania robotów z klocków Lego Mindstorms. Tego samego dnia mieliśmy także okazję – przed gospodarzami projektu – zaprezentować naszą szkołę i liczne atrakcje Powiatu Wodzisławskiego. Przed samym wyjazdem zwiedziliśmy ogród botaniczny, lokalną winnicę oraz Muzeum Techniki w Sinsheim.
Podczas wymiany mogliśmy zapoznać się nie tylko z życiem szkolnym i zwyczajami naszych zachodnich sąsiadów, ale również uczestniczyć w eucharystii w języku niemieckim, zasmakować w ich wielokulturowej kuchni oraz w praktyce sprawdzić swoje umiejętności w zakresie znajomości języka niemieckiego i angielskiego. Na pożegnalnym grillu spotkaliśmy kolegów, którzy w marcu odwiedzili ZST.

Opiekunami uczniów podczas wyjazdu były Pani Aleksandra Prudel i Pani Weronika Władarz.