PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

 

Strona startowa Aktualności

„Skalniacy” na szczycie klimatycznym #COP24!

Grupa młodzieży z LO im. Noblistów Polskich w Rydułtowach wraz z kolegami i koleżankami z Bonn uczestniczyła w szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach.

Było to możliwe dzięki pracy w projekcie Erasmus+ „From Bonn to Katowice and beyond. Youth Empowerment and Climate Change” (w wolnym tłumaczeniu: „Z Bonn do Katowic i dalej. Upodmiotowienie młodzieży i zmiana klimatu”), zainicjowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy i organizację v.f.h. z Bonn.

Prowadzony w języku angielskim projekt został zrealizowany w dwóch częściach. Seminarium międzynarodowe w Bonn we wrześniu 2018 miało na celu wprowadzenie uczniów w temat zmian klimatycznych i obywatelskiej odpowiedzialności za świat, który pozostawimy przyszłym pokoleniom. Liczne godziny warsztatów, poprowadzonych przez trenerki obu pozarządowych organizacji zaowocowały głębszym zrozumieniem tematu, uświadomieniem wagi obywatelskich nacisków na decyzje polityczne oraz nawiązaniem przyjaźni między polskimi i niemieckimi uczniami. Okazji do tego było wiele, m.in. podczas projektowych dyskusji, symulacji debat społecznych, spotkań z miejscowymi działaczami organizacji pro-klimatycznych i czasu spędzonego na zwiedzaniu historycznych miejsc w Bonn i Kolonii. Młodzież zorganizowała też wieczory kulturowe, w trakcie których starała się dostarczyć partnerom wiedzę na temat kultury i historii obu krajów z pomocą autorskich materiałów multimedialnych. Były prezentacje, quizy online, a nawet escape room poświęcony 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, a także wspólnie odtańczony polonez.

W grudniu 2018 polsko-niemiecka 24-osobowa grupa projektowa spotkała się w Polsce, aktywnie uczestnicząc w wydarzeniach #COP24. Udział w wykładach organizowanych przez działaczy pro-klimatycznych, spotkaniach z negocjatorami Szczytu Klimatycznego ONZ, obserwacja wydarzenia, a przede wszystkim wywiady z uczestnikami Międzynarodowego Marszu Klimatycznego przygotowane i przeprowadzone przez uczniów, pozwoliły zrozumieć ideę wydarzenia oraz poznać pasjonatów tematu z całego świata. W Krakowie uczniowie spotkali się też z lokalnymi działaczami i przeprowadzili debatę poświęconą kopalniom. Zadaniem końcowym było przygotowanie autorskich mini-kampanii klimatycznych, którymi grupki uczniów starały się zainteresować turystów i mieszkańców Krakowa. Na zwiedzanie nie zostało zbyt wiele czasu – goście z Bonn zobaczyli jedynie katowickie Muzeum Śląskie i krakowskie Muzeum Oskara Schindlera. Jak podkreśla jedna z organizatorek projektu, Mirosława Dyka-Płonka, mimo przeładowanego programu zajęć warsztatowych wszyscy – zarówno polscy, jak i niemieccy uczniowie wrócili zadowoleni, z pokaźnym zasobem wiedzy oraz przekonani, że nie ma lepszego sposobu na naukę języka obcego, niż wspólna praca metodą projektu.