PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

Reżim sanitarny w szkołach – znamy wstępne wytyczne na wrzesień.

Zgodnie z zapowiedziami MEN, 1 września uczniowie mają wrócić do szkół. Ostateczną decyzję w tej sprawie poznamy jednak pod koniec sierpnia. Pojawiły się już wstępne wytyczne, które określają jakie wymogi sanitarne będą musiały spełnić placówki oświatowe, aby zabezpieczyć swoich uczniów i pracowników przed zagrożeniem epidemiologicznym.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego poinformował, że nie ma przeciwwskazań, aby uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny zgodnie z planem – 1 września. Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowały wstępne wytyczne epidemiologiczne, które zostaną przekazane do konsultacji z początkiem sierpnia.

Wstępne wytyczne dzielą się na trzy grupy:

1. Organizacja pracy szkoły i zasady higieny – zalecenie mycia rąk po każdym wejściu do szkoły oraz organizacja pracy zakładająca unikanie tworzenia się dużych skupisk uczniów. Tam, gdzie zachowanie odpowiedniego dystansu będzie niemożliwe, trzeba będzie nosić maseczki.
    Uprzedzając obawy odnośnie ostatniej kwestii – GIS nie planuje wprowadzenia konieczności zakładania maseczek podczas zajęć lekcyjnych. Jeżeli chodzi o pomiar temperatury – będzie ona mierzona w przypadku gdy uczeń lub nauczyciel będzie miał objawy zakażenia.
  2. Procedury w przypadku złego samopoczucia/ potwierdzonego zakażenia – izolacja ucznia, powiadamianie rodziców o podejrzeniu infekcji.
  3. Organizacja pracy pracowników szkoły z grupy ryzyka (powyżej 60 roku życia, z chorobami sercowo naczyniowymi, cukrzycą) – władze szkoły będą miały obowiązek zaplanowania organizacji pracy w taki sposób, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia dla tych osób.

Powyższe wytyczne mają póki co wyłącznie charakter roboczy!

Jeżeli chodzi o kwestię zamykania szkół i placówek w wypadku wystąpienia zagrożenia, zgodnie z zapowiedziami resortów edukacji i zdrowia, decyzję o zamknięciu szkoły będzie podejmować dyrektor placówki w porozumienia z powiatowym inspektorem sanitarnym. Rzecznik GIS zaznaczył również, że nie będzie konkretnych wskazań przy jakiej liczbie zakażonych/podejrzanych o zakażenia uczniów lub nauczycieli trzeba będzie zamknąć szkołę. Inspektor Sanitarny będzie analizował sytuację na terenie całego powiatu, a nie danej szkoły.

Post na podstawie artykułu Serwisu Samorządowego PAP –LINK