PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

„Prewencyjni, kryminalni, wszyscy fajni!”, czyli turniej policyjny u Skalniaków

6 i 7 listopada w Liceum Ogólnokształcącym im. Noblistów Polskich w Rydułtowach odbył się turniej policyjny pt. „Prewencyjni, kryminalni, wszyscy fajni”. W imprezie udział wzięli uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych z Rydułtów, Radlina i Pszowa.

W dwa dni liceum na Skalnej odwiedziło blisko 300 uczniów z Rydułtów, Radlina i Pszowa. Imprezę otworzył dyrektor Piotr Skowronek. Uczniowskim konkurencjom i nauczycielskim warsztatom przyglądała się też odpowiedzialna resortowo za oświatę członkini zarządu powiatu wodzisławskiego Kornelia Newy.

Uczestnicy turnieju najpierw musieli wykazać się wiedzą na temat policji. Nad jego przebiegiem czuwał Arkadiusz Jendrysik, pracownik Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim a zarazem nauczyciel, prowadzący w Rydułtowach zajęcia z edukacji policyjnej.

Część praktyczna obejmowała konkurencje sprawnościowe. Zanim przystąpiono do rywalizacji sierżant Patryk Błasik, specjalista do spraw prewencji w KPP Wodzisław Śl., będący jednocześnie nauczycielem sprawnościowych zajęć policyjnych, wygłosił krótką prelekcję dotyczącą zasad bezpieczeństwa.

Konkurencje sportowe miały wszechstronny charakter. Był bieg po buty, rzuty piłką lekarską, strzelanie z replik policyjnych pistoletów do tarczy, a nawet bieg „precyzyjny” wymagający jednoczesnej koordynacji pracy rąk i nóg. Konkursy wymagały opanowania, sprawności fizycznej, dystansu do samego siebie, trzymania nerwów na wodzy oraz poczucia humoru. Liczyła się przecież dobra zabawa i integracja.

Turniej był też dla uczniów szkół podstawowych okazję do poznania rydułtowskiego liceum. Przewodnikami po szkole byli „Skalniacy”. Młodzieży zaprezentowano m.in. nowe boisko wielofunkcyjne, policyjny tor przeszkód, który wyciska z ćwiczących siódme poty, salę do darta i gier sprawnościowych, siłownię, kącik rekreacyjny z wygodnymi poduchami, a także treningową salę do ćwiczeń z samoobrony.

Uczniowie klas siódmych i ósmych wzięli też udział w warsztatach językowych z wykorzystaniem tabletów oraz poznawali drogę rekrutacyjną do policji. Pomogły im w tym prelekcje absolwentów „Skalnej”, a obecnie czynnych policjantów Patryka Honisza i Piotra Dzierżęgi.

Z kolei reprezentanci klas policyjnych zaznajomili swoich młodszych kolegów z tym wszystkim, co związane jest z edukacją policyjną i jej realizacją w szkole, począwszy od przepisów prawa, poprzez kryminologię po zastosowanie środków przymusu bezpośredniego. Chętni mogli poznać m.in. zasady działania tomfy i kajdanek czy wziąć udział w pokazie samoobrony.

Atrakcją okazał się pokaz radiowozu (uczniowie mogli do niego wejść, zobaczyć podstawowe funkcje, a nawet włączyć  sygnalizację świetlną i dźwiękową). Radiowóz prezentowała przedstawicielka policji Małgorzata Koniarska.

Opiekunowie uczniów również nie próżnowali. Przygotowano dla nich szkolenia w zakresie profilaktyki środków psychoaktywnych, a także warsztaty psychologiczno-pedagogiczne zatytułowane „Konstruktywna pochwała”, które poprowadziła Joanna Zielińska z Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim.

Po przeprowadzeniu wszystkich konkurencji, warsztatów i prezentacji nastąpiło rozdanie upominków oraz dyplomów, a dla uczestników i ich opiekunów przygotowany został słodki poczęstunek.

Zbiorcze wyniki przeprowadzonego konkursu wyglądają następująco:

• I miejsce ex aequo: Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 w Radlinie oraz Szkoła Podstawowa nr 4 w Rydułtowach
  • II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 4 w Radlinie
  • III miejsce ex aequo: Szkoła Podstawowa nr 1 w  Rydułtowach oraz Szkoła Podstawowa nr  3 w  Rydułtowach

Wręczenie nagród nastąpi 12 grudnia 2019r. podczas Międzynarodowej Konferencji Poświęconej Edukacji Policyjnej w szkołach ponadpodstawowych.