PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

Pomogą młodzieży trafnie wybrać zawód

Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śl. uruchomił nowy program „Zawodowy debiut”, w ramach którego uczniowie drugich klas liceów ogólnokształcących będą mogli odbyć praktyki zawodowe u pracodawców.

W czwartek, 21 listopada w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śl. zawarł porozumienia z trzema liceami ogólnokształcącymi: wodzisławskim „Tischnerem” i „Jedynką” oraz rydułtowskimi „Skalniakami” w sprawie realizacji nowego programu planowania karier edukacyjnych i zawodowych pt. „Zawodowy debiut”. Jego celem jest zapoznanie młodzieży II klas liceów ogólnokształcących ze specyfikacją pracy na określonym stanowisku pracy w wybranym przedsiębiorstwie. W ramach programu uczniowie będą mogli namacalnie przekonać się, jak wygląda zawód np. lekarza, farmaceuty czy weterynarza, zanim zdecydują się kształcić w danym kierunku. –  Z doświadczenia urzędu pracy wynika, że bardzo często wybór dalszej ścieżki kształcenia lub rozpoczęcia aktywności zawodowej w danym zawodzie jest przypadkowy. Młodzież nie posiada wyobrażenia o specyfice pracy w tym zawodzie oraz charakterystyce pracy w konkretnych przedsiębiorstwach – wyjaśnia Anna Słotwińska – Plewka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

Wychodząc naprzeciw tym problemom postanowiono wykorzystać potencjał Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. w kontaktach z lokalnymi przedsiębiorstwami, aby umożliwić grupie młodzieży kontakt z realnym środowiskiem pracy. W liceach przeprowadzone zostały już ankiety na temat tego, jakie zawody chciałaby w przyszłości wykonywać młodzież. Wynika z nich, że największe zainteresowanie jest zawodami medycznymi. Na podstawie tych ankiet urząd pracy dobierze teraz odpowiedniego pracodawcę, który zdecyduje się przyjąć do siebie młodzież na tygodniowe praktyki i pokaże, jak ta praca faktycznie wygląda.

Porumienienie podpisali:

• dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Anna Słotwińska – Plewka
  • dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskim w Wodzisławiu Śląskim Janina Rurek
  • dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śląskim Wojciech Komorek
  • dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach Piotr Skowronek