PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

 

Strona startowa Współpraca z pracodawcami i uczelniami wyższymi

Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach

1) Śląska Wyższa Szkoła Medyczna w Katowicach

Uczniowie mają możliwość  zetknąć się z takimi zagadnieniami jak: kosmetologia, gastronomia, dietetyka. Warsztaty oraz pokazy tego typu pozwalają na zapoznanie się z konkretnymi zawodami. Uczniowie do tej pory wzięli  udział m.in. w warsztatach z wizażu oraz  pokazach kuchni molekularnej  prowadzonych przez znakomitego kucharza „naukowca” – Łukasza Konika .

 

2) Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Zakład Edukacji Kulturalnej Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie
    Współpraca z Zakładem Edukacji Kulturalnej rozpoczęła się  w roku 2012 od wprowadzenia w liceum innowacji pedagogicznej  „animator kultury”. Przez kolejne lata cieszyńska uczelnia obejmowała patronatem naukowym klasy realizujące innowację „animator kultury”, a następnie klasy o profilu kulturalno – medialnym. Patronat wyższej uczelni przyniósł wiele korzyści: uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w wykładach akademickich wygłaszanych przez pracowników naukowych zarówno w swojej szkole, jak i w murach uczelni patronackiej w Cieszynie. W czasie wizyt na uczelni zapoznawali się  z funkcjonowaniem szkoły wyższej, uczestniczyli w warsztatach nt. technik animacji, brali udział w panelu dyskusyjnym.

– współpraca z Uniwersytetem Śląskim poprzez serię wykładów wybitnych przedstawicieli humanistyki na czele z dr hab. Zbigniewem Kadłubkiem pod tytułem „Rozumienie jako sztuka” .

 

3) Państwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Raciborzu

W czasie wieloletniej współpracy organizowano wizyty  na uczelni, w czasie których   uczniowie zapoznawali się  z ofertą edukacyjną, uczestniczyli w wykładach prowadzonych przez pracowników PWSZ, brali udział w konkursach językowych organizowanych przez uczelnię. W ramach współpracy przedstawiciele PWSZ uczestniczyli w organizowanych corocznie w szkole Dniach Promocji Zdrowia, przeprowadzając m.in. badania spirometryczne. Nawiązanie współpracy z Wydziałem Sztuki w PWSZ w związku z utworzeniem klasy kulturalno – medialnej zaowocowało organizowaniem wystaw plastycznych w szkole i w rydułtowskiej galerii sztuki „ Złote Grabie” .

 

4) Uniwersytet Opolski

Współpraca z Uniwersytetem Opolskim trwa już kilka lat – ma ona szczególne znaczenie, gdyż studiuje tam  wielu  absolwentów „Skalnej”. Również spora grupa tamtejszych nauczycieli to absolwenci UO.

  • Wydział Prawa i Administracji- uczniowie biorą udział w różnego rodzaju warsztatach  (np. z kryminalistyki), inscenizacjach rozpraw  sądowych, uczestniczą  w wykładach poświęconych różnym dziedzinom prawa (np. prawu cywilnemu, karnemu, administracyjnemu).
  • Wydział Chemii– kilka lat temu Wydział Chemii UO objął patronat nad klasą biologiczno- chemiczną, który trwa do dnia dzisiejszego. Koordynatorem ze strony uczelni jest pan dr Jacek Lipok, a ze strony liceum mgr Katarzyna Czekała. W ramach współpracy ustalono dwie wizyty rocznie.Pierwsza wizyta to zajęcia laboratoryjne młodzieży w Instytucie oraz wykład,  druga to rewizyta przedstawiciela uczelni.  W ramach jednej z wizyt uczniom udało się zwiedzić wystawę poświęconą Marii Skłodowskiej – Curie, eksponowaną w Opolu przez Muzeum Narodowe w Warszawie oraz organizację „Dnia Chemii” w szkole przez studentów i pracowników naukowych uniwersytetu.
  • Instytut Filozofii– podpisanie deklaracji przystąpienia do projektu organizowanego przez Uniwersytet Opolski  w ramach POWER 2014-2020 dot. edukacji filozoficznej w ramach rozwoju oferty uczelni wyższych, polegającego na przeprowadzeniu w szkole warsztatów/kursów edukacyjnych dla uczniów z I, II i ewentualnie III klas. Jego celem jest podnoszenia kompetencji w zakresie poprawnego argumentowania, krytycznego, samodzielnego myślenia, logiki i heurystyki. Zajęcia odbywają się  od września 2017.

5) Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

 

6) Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śląskim

  • współpraca na zasadzie porozumienia w sprawie realizacji programu planowania karier edukacyjnych i zawodowych pt. „Zawodowy debiut”, którego celem jest zapoznanie młodzieży II klas liceów ogólnokształcących ze specyfikacją pracy na określonym stanowisku pracy w wybranym przedsiębiorstwie. W ramach tego programu uczniowie będą mogli przekonać się, jak wygląda zawód np. lekarza, farmaceuty czy weterynarza, zanim zdecydują się kształcić w danym kierunku.