PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

Olga Boznańska patronką wodzisławskiego Plastyka

Liceum Sztuk Plastycznych w Wodzisławiu Śląskim z imieniem Olgi Boznańskiej. Jedna z najbardziej cenionych i oryginalnych polskich malarek od dziś oficjalnie patronuje wodzisławskiej szkole

Dziś w Liceum Sztuk Plastycznych w Wodzisławiu Śląskim obchodzono jubileusz 10-lecia szkoły. Podczas uroczystości miało miejsce nadanie placówce imienia Olgi Boznańskiej oraz przekazanie i poświęcenie sztandaru. Uchwałę Rady Powiatu o nadaniu imienia Boznańskiej odczytał przewodniczący Rady Powiatu Wodzisławskiego – Adam Krzyżak. Później ks. Janusz Badura dokonał poświęcenia sztandaru ufundowanego przez Radę Rodziców.

W uroczystościach wzięły udział władze powiatu wodzisławskiego: starosta Leszek Bizoń, wicestarosta Tadeusz Skatuła oraz członkowie zarządu: Kornelia Newy i Jan Zemło. Obecni byli także parlamentarzyści, samorządowcy, dyrektorzy powiatowych szkół i jednostek, była dyrektor szkoły i współtwórczyni Liceum Sztuk Plastycznych, Anna Białek, a także uczniowie i absolwenci Plastyka. Przybyli ponadto dyrektorzy liceów plastycznych z naszego regionu. W części dotyczącej nadania imienia dyrektor szkoły Wojciech Komorek odczytał życiorys patronki. Z kolei w części poświęconej jubileuszowi Plastyka o początkach szkoły opowiedziała Anna Białek. Obie te wypowiedzi – byłej i obecnej dyrekcji – klamrą spiął starosta Leszek Bizoń w swoim wystąpieniu.

„Obrazy moje wspaniale wyglądają, bo są prawdą, są uczciwe, pańskie, nie ma w nich małostkowości, nie ma maniery, nie ma blagi. Są ciche i żywe i jak gdyby je lekka zasłona od patrzących dzieliła. Są w swojej własnej atmosferze” – tak o swoich pracach mówiła Olga Boznańska – Wasza patronka. Bierzcie z niej przykład. Olga Boznańska była bowiem przede wszystkim kobietą odważną. Ambitna obywatelka świata, nie bojąca się zrywać z konwenansami – tak społecznymi i towarzyskimi, jak i na niwie artystycznej – poszukiwała i podążała własną drogą. Dzięki temu osiągnęła sukces. Życzę Wam drodzy uczniowie zatem odwagi. Talent już macie. Inaczej nie trafilibyście do tej szkoły. Ciężko pracujcie, nie bójcie się i walczcie o swoje. Dbajcie o swój rozwój, o swoją kreatywność, przepełnieni pomysłami i inwencją twórczą. Życzę Wam mnóstwa sukcesów i gratuluję tak wyjątkowej patronki. Niech jej biografia, działalność i dorobek artystyczny będą dla Was cennym drogowskazem – mówił starosta Leszek Bizoń.

Olga Boznańska – wybitna malarka

Olga Boznańska to najwybitniejsza polska malarka okresu Młodej Polski, działająca w Monachium i Paryżu. Urodziła się 15 kwietnia 1865 roku w Krakowie, zmarła 26 października 1940 roku w Paryżu. Jest jedną z najbardziej cenionych i oryginalnych polskich malarek, portrecistką, której prace reprezentują polską sztukę na większości przeglądowych wystaw w kraju i za granicą. O tym, że to właśnie Boznańska została patronką wodzisławskiego Liceum Sztuk Plastycznych zdecydowali sami uczniowie szkoły. Uczniowie też stworzyli specjalny mural poświęcony Boznańskiej. Motywem przewodnim uroczystości w Plastyku było jedno z najsłynniejszych dzieł Boznańskiej – Dziewczynka z chryzantemami. Olbrzymi obraz stał w centralnym miejscu wydarzenia, na każdym kroku też można było napotkać białe chryzantemy.

Szkoła gości młodych artystów od 10 lat

Liceum Sztuk Plastycznych w Wodzisławiu Śląskim to pierwsza i jedyna tego typu szkoła w naszym powiecie. W ciągu minionych dziesięciu lat mury wodzisławskiej placówki opuściło ponad dwustu uczniów. Wśród nich dużą grupę stanowi młodzież spoza powiatu wodzisławskiego, np. z Rybnika, Jastrzębia-Zdroju czy Raciborza i Żor, ale też z Katowic i dalszych miast. Uczniowie kształcą się w dwóch specjalizacjach: technik druku artystycznego i technik projektowania graficznego. Odnoszą liczne sukcesy w konkursach o randze krajowej i międzynarodowej [otwórz w nowym oknie].

Absolwenci tej szkoły bez trudu znajdują miejsca na najlepszych uczelniach artystycznych w kraju, a później odnoszą sukcesy w życiu zawodowym. Szkoła dysponuje szeregiem pracowni artystycznych: rzeźby, technik druku artystycznego, projektowania graficznego oraz malarstwa i rysunku.

O osiągnięcia i sukcesach artystycznych i wychowawczych szkoły mówili licznie przybyli goście, którzy podkreślali, że choć Liceum Sztuk Plastycznych w Wodzisławiu Śl. liczy zaledwie dziesięć lat osiągnięciami mogłoby obdzielić dodatkowych kilka-kilkanaście lat.