PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

 

Strona startowa Aktualności

Od 15 lat w rodzinie szkół „Tischnerowskich”

Liceum Ogólnokształcące, wchodzące w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śl., obchodzi w tym miesiącu 15 rocznice nadania imienia ks. prof. Józefa Tischnera. Z tej okazji, 5 marca, w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość z udziałem wyjątkowego gościa - brata księdza Tischnera - Kazimierza.

Wstępem do uroczystości była – w oparciu o filozofię Tischnera – miniatura teatralna w wykonaniu uczniów szkoły, zatytułowana „W każdej chwili możemy wznieść się ponad siebie i zacząć wszystko”. Następnie odbyła się część oficjalna.  Po ośpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrał dyrektor ZSP Wojciech Komorek, który przypomniał historię wyboru osoby ks. prof. Józefa Tischnera na patrona szkoły. – O wyborze patrona zadecydowała młodzież podczas szkolnego referendum. Wówczas to młodzież wysuwała najróżniejsze propozycje, od narodowych wieszczów np. Adama Mickiewicza, po społeczników Marka Kotańskiego i sportowców np. Adama Małysza. Każda z klas przedstawiła uzasadnienie swojego wyboru. Spośród wszystkich zgłoszonych propozycji największą popularnością cieszyła się osoba ks. prof. Józefa Tischnera. Stąd decyzja, by to właśnie ksiądz Tischnera został patronem szkoły – wspominał dyrektor Komorek.

Z kolei starosta Leszek Bizoń w swoim wystąpieniu powiedziała, że II LO w Wodzisławiu Śl., popularnie nazywane w środowisku lokalnym „Tischnerem”, jest szkołą, która poza tym, że dochowała się w swojej historii już setek absolwentów, jest znana z otwartości, wyrozumiałości dla innych, zrozumienia dla różnorodności ludzi oraz szacunku i pokory dla życia w jego wielu, nie zawsze kolorowych aspektach. – To tu działają klasy integracyjne, tu wolontariat jest powszechną postawą, tu w końcu odważnie podejmowane są tematy spoza kanonu podstawy programowej, a dotyczące różnych aspektów współczesnego świata, jak ekologia, prawa człowieka itp. – podkreślił Leszek Bizoń. Wspólnie z członkinią Zarządu Powiatu Kornelią Newy oraz przewodniczącym Rady Powiatu Adamem Krzyżakiem złożył całej społeczności szkolnej najlepsze życzenia i gratulacje. W prezencie szkoła od władz otrzymała antyramy.

Obecna na uroczystości wieloletnia dyrektor szkoły Anna Białek wspominała, że podczas swoich studiów mogła osobiście poznać ks. Tischnera. Od tego momentu jego osoba stała się jej wielką „miłością”. – Prawdą jest to, co powiedział Tischner, że jedynie miłość wprowadza porządek w świat mądrości  – powiedziała Anna Białek.

Na koniec głos zabrał gość specjalny Kazimierz Tischner, który powiedział, że z wielką satysfakcją przyjechał w odwiedziny od wodzisławskiego liceum. – Przyjechałem do Was, bo w 2000 r. na dwa tygodnie przed swoim odejściem mój brat napisał mi na kartce: „Weź ten strój góralski, kontynuuj to, co ja robiłem.” Filozofią nie chce się zajmować, od tego są inni. Z teologią jestem trochę „na bakier”, ale chce spełnić jego testament, bo on w dalszym ciągu tu jest. Przez to jesteśmy w takiej wielkiej rodzinie, którą Wy tworzycie – powiedział Kazimierz Tischner. Dodał też, że jego brat nie chciał żadnego pomnika, ponieważ jemu chodziło o to, żeby dalej kontynuować to dzieło myślenia, idee którymi żył – To Wy jesteście tymi żywymi pomnikami. Ta młodzież i ci nauczyciele. To Wy tworzycie atmosferę rodziny i to Wy idziecie drogami Tischnera – podsumował brat księdza Tischnera.

Z okazji rocznicy nadanie szkole imienia ks. prof. Tischnera w tym samym dniu odbyła się też debata na temat tolerancji i demokracji w oparciu o jego cytaty oraz „superwywiadówka” dla rodziców i uczniów klas pierwszych LO oraz Liceum Sztuk Plastycznych.