PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

 

Strona startowa Aktualności

Obchody Dnia Patrona ZST w Wodzisławiu Śląskim

Co roku w maju i czerwcu z okazji organizowanego Dnia Patrona wspominana jest postać Rotmistrza Witolda Pileckiego - człowieka nazwanego ,,sumieniem walczącej przeciw hitlerowcom Europy”, zaliczanego do 6 najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas drugiej wojny światowej.

W tym roku w środę 31 maja odbyła się uroczysta akademia poświęcona postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. Jej honorowymi gośćmi byli, jak co roku, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej: Robert Grzybek ps. Wanda i Władysław Szymura. Organizatorzy przygotowali także wystawę poświęconą osobie W. Pileckiego, na której znalazły się zdjęcia prezentujące różne okresy jego życia i działalności, ponadto przygotowano pokaz broni z XX wieku. Całość uświetniły występy uczniów szkoły – Jakuba Folwarcznego, Julii Gawlik, Zosi Podsiadło i Karoliny Moskwy (kl.I LO),Wiktorii Pluty i Marty Maroszek ( kl. II B), którzy dialog prowadzony na temat postaci W. Pileckiego  przeplatali pięknymi patriotycznymi pieśniami. Na zakończenie balladę o Rotmistrzu Pileckim zaśpiewali absolwenci: Paweł Długosz, Jakub Byrski, Michał Mucha (kl. IV R), a dramatyczną scenę z przesłuchania Witolda Pileckiego przez agentów NKWD zainscenizowali uczniowie i nauczyciel – katecheta Paweł Kontny.

Na zakończenie goście honorowi, Dyrekcja ZST i samorząd uczniowski udali się pod tablicę pamiątkową poświęconą Rotmistrzowi, gdzie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. W tym miejscu też, od rana wartę honorową pełnili uczniowie ZST.

W ramach Dnia Patrona odbyły się też trzy konkursy:

Konkurs multimedialny dotyczący biografii Witolda Pileckiego, w którym pierwsze trzy miejsca zajęli:

  1. Kamil Reichel IR
  2. Patryk Duda 2C
  3. Remigiusz Skubik IR

Konkurs wiedzy poświęcony Rotmistrzowi Pileckiemu:

  1. Kamil Niziołek 3B
  2. Sebastian Kiermaszek 2E
  3. Dawid Białek 1R

Konkurs plastyczny, z którego została wykonana wystawa na akademię:

  1. Natalia Goik 2C
  2. Arkadiusz Glenc 2A
  3. Karolina Pisaniec 2Z

Organizatorami Obchodów Święta Patrona w ZST byli: Irena Benisz, Marcin Paprotny, Tomasz Wardenga, Ewelina Seget, Grzegorz Szmatloch, Krzysztof Witosz.

Kolejny etap obchodów Dnia Patrona odbył się 12.06.2017 r. w XV Liceum Ogólnokształcącym im. rotmistrza W. Pileckiego w Katowicach. ZST w Wodzisławiu Śląskim reprezentowali: Agnieszka Salamon (kl. IIc,) Paweł Górecki (kl. IIIa), których opiekunami byli Tomasz Wardenga i  Irena Benisz.

Do organizatorów i uczestników V Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół noszących imię rotmistrza, słowa pozdrowienia skierował prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W liście napisał on m.in.: Wierzę, że to osobiste świadectwo rotmistrza Pileckiego będzie coraz mocniej docierać i przemawiać do serc młodych Polaków. Macie w nim bowiem, Drodzy Młodzi Przyjaciele, wspaniały przykład tego, co znaczy być człowiekiem pełnym: o bardzo silnym charakterze i zarazem ciepłym dla innych, o niewzruszonych zasadach i głębokiej wrażliwości.

Niechaj ten ruch  pilecczykowski, który buduje, przyczyni się do upowszechnienia wiedzy o Rotmistrzu w Waszym pokoleniu. I że wielu z was będzie śmiało iść drogą ideałów, która wskazuje ta piękna postać. Tego życzę Wam, Uczniom, a także Nauczycielom i Rodzicom.”

Przy okazji tego spotkania  uczniowie mieli okazję poznać osobiście rodzinę rtm. W. Pileckiego, w osobach: wnuczki Doroty Optułowicz oraz jego prawnuka Krzysztofa Kosiora. Uroczystość rozpoczęła uroczysta Mszy święta w Kościele Garnizonowym pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza w Katowicach, podczas której modlono się za polskich bohaterów, żołnierzy niezłomnych, zamordowanych w latach 1948-1956.

Kolejnym punktem programu był uroczysty koncert w Pałacu Młodzieży w Katowicach oraz złożenie kwiatów (na osiedlu Witosa) pod obeliskiem rtm. W. Pileckiego.

Ciekawym punktem programu był też udział w debacie, której myślą przewodnią był temat: „Jak być nowoczesnym patriotą?”.

Spotkanie zakończyły pamiątkowe zdjęcia i życzenia spotkania na kolejnym zjeździe za rok – tym razem w Grudziądzu.