PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

 

Strona startowa Aktualności

O szkolnictwie zawodowym i rynku pracy w międzynarodowym gronie

Z udziałem wiceministra edukacji Henryka Kiepury odbyła się dzisiaj, w samo południe, w Powiatowym Centrum Konferencyjnym w Wodzisławiu Śląskim konferencja pn. "Edukacja - Biznes - Samorząd. Razem dla lepszego jutra", poświęcona szkolnictwu zawodowemu oraz lokalnemu rynkowi pracy. Konferencja odbyła się w ramach projektu pn.: „ Lokalny rynek pracy oraz szkolnictwo zawodowe w powiatach partnerskich – wymiana doświadczeń” realizowanego ze wsparciem finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli instytucji publicznych, biznesu, samorządu oraz środowiska akademickiego, którzy dyskutowali o współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju rynku pracy oraz szkolnictwa zawodowego w regionie. Konferencja miała również wymiar międzynarodowy, gdyż uczestniczyły w niej delegacje z partnerskich powiatów: Jełgava (Łotwa) i Recklinghausen (Niemcy), a także przedstawiciele z Powiatu Tczewskiego. Konferencję oficjalnie otworzył starosta wodzisławski Leszek Bizoń.

Jesteśmy w momencie dynamicznych zmian na rynku pracy, które wymagają od nas szybkiej reakcji, adaptacji a jednocześnie ścisłej współpracy. Ostatnio wiele mówi się o Przemyśle 4.0, automatyzacji, cyfryzacji, robotyce. To wszystko zmienia sposób myślenia, ale i w jaki sposób pracujemy i jak chcemy przygotować młodych ludzi do startu w dorosłe życie, życie zawodowe – mówił szef powiatu.

Lokalny rynek pracy, a szkolnictwo zawodowe

Pierwsza część konferencji była poświęcona relacjom między lokalnym rynkiem pracy, a szkolnictwem zawodowym. Kierownik Referatu ds. Poradnictwa Zawodowego i Szkoleń z Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śląskim, Angelika Krzywodajć, podkreśliła znaczenie dostosowania oferty edukacyjnej szkół zawodowych do rzeczywistych potrzeb pracodawców. Zwróciła uwagę na to, jak istotne jest bieżące monitorowanie zapotrzebowania na różne zawody w regionie oraz dostosowywanie programów nauczania w szkołach zawodowych do tych wymagań.

Kolejnym prelegentem był Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, Grzegorz Sikorski, który skupił się na potrzebach stref ekonomicznych na terenie województwa śląskiego i całego kraju. Podkreślił, że współpraca między szkolnictwem zawodowym, a przedsiębiorstwami działającymi w strefach ekonomicznych jest kluczowa dla rozwoju gospodarczego regionu oraz zwiększenia konkurencyjności polskich firm na rynkach międzynarodowych.

Transformacja kształcenia zawodowego dla przyszłości zrównoważonego rynku pracy

Drugi panel poświęcony był przyszłości kształcenia zawodowego w kontekście transformacji rynku pracy. Jan Klimek, Prezes Związku Rzemiosła Polskiego oraz Prezes Zarządu Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, omówił konieczność modernizacji programów edukacyjnych, aby przygotować młodzież do wyzwań, jakie niesie ze sobą rynek pracy przyszłości, w tym w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Następnie odbyła się debata pod tytułem „Edukacja Dualna odpowiedzią na potrzeby Przemysłu 4.0 – dobre praktyki”. W dyskusji wzięli udział eksperci z różnych dziedzin: prof. Anna Timofiejczuk, Dziekan Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Śląskiej; Rafał Żelazny, Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej; Henryk Michalik, współzałożyciel oraz dyrektor operacyjny firmy MICHAEL; Ludger Blickmann, Dyrektor Generalny Kreishandwerkerschaft Recklinghausen; Maria Lach, Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim oraz Daria Tomala, Dyrektor Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie Florystyki w Turzy Śląskiej.

Podczas debaty omawiano korzyści płynące z edukacji dualnej, która integruje naukę w szkole z praktyką zawodową w firmach. Uczestnicy podkreślali, że taki model kształcenia jest szczególnie istotny w kontekście dynamicznie rozwijającego się Przemysłu 4.0, gdzie elastyczność i praktyczne umiejętności są kluczowe.

Jubileusz 20-lecia współpracy

Szczególnym punktem konferencji było podpisanie porozumienia o odnowieniu współpracy pomiędzy Cechem Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim a Kreishandwerkerschaft Recklinghausen, co stanowiło symboliczne uczczenie 20-lecia partnerstwa między tymi organizacjami. Porozumienie to jest wyrazem kontynuacji wspólnych działań na rzecz rozwoju szkolnictwa zawodowego oraz wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców.