Terminy rekrutacji na rok szkolny 2024/2025
Zapoznaj się z terminami przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego, postępowania uzupełniającego oraz składania dokumentów do publicznych szkół ponadpodstawowych na terenie województwa śląskiego.
Z udziałem wiceministra edukacji Henryka Kiepury odbyła się dzisiaj, w samo południe, w Powiatowym Centrum Konferencyjnym w Wodzisławiu Śląskim konferencja pn. "Edukacja - Biznes - Samorząd. Razem dla lepszego jutra", poświęcona szkolnictwu zawodowemu oraz lokalnemu rynkowi pracy. Konferencja odbyła się w ramach projektu pn.: „ Lokalny rynek pracy oraz szkolnictwo zawodowe w powiatach partnerskich – wymiana doświadczeń” realizowanego ze wsparciem finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli instytucji publicznych, biznesu, samorządu oraz środowiska akademickiego, którzy dyskutowali o współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju rynku pracy oraz szkolnictwa zawodowego w regionie. Konferencja miała również wymiar międzynarodowy, gdyż uczestniczyły w niej delegacje z partnerskich powiatów: Jełgava (Łotwa) i Recklinghausen (Niemcy), a także przedstawiciele z Powiatu Tczewskiego. Konferencję oficjalnie otworzył starosta wodzisławski Leszek Bizoń.
Jesteśmy w momencie dynamicznych zmian na rynku pracy, które wymagają od nas szybkiej reakcji, adaptacji a jednocześnie ścisłej współpracy. Ostatnio wiele mówi się o Przemyśle 4.0, automatyzacji, cyfryzacji, robotyce. To wszystko zmienia sposób myślenia, ale i w jaki sposób pracujemy i jak chcemy przygotować młodych ludzi do startu w dorosłe życie, życie zawodowe – mówił szef powiatu.
Pierwsza część konferencji była poświęcona relacjom między lokalnym rynkiem pracy, a szkolnictwem zawodowym. Kierownik Referatu ds. Poradnictwa Zawodowego i Szkoleń z Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śląskim, Angelika Krzywodajć, podkreśliła znaczenie dostosowania oferty edukacyjnej szkół zawodowych do rzeczywistych potrzeb pracodawców. Zwróciła uwagę na to, jak istotne jest bieżące monitorowanie zapotrzebowania na różne zawody w regionie oraz dostosowywanie programów nauczania w szkołach zawodowych do tych wymagań.
Kolejnym prelegentem był Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, Grzegorz Sikorski, który skupił się na potrzebach stref ekonomicznych na terenie województwa śląskiego i całego kraju. Podkreślił, że współpraca między szkolnictwem zawodowym, a przedsiębiorstwami działającymi w strefach ekonomicznych jest kluczowa dla rozwoju gospodarczego regionu oraz zwiększenia konkurencyjności polskich firm na rynkach międzynarodowych.
Drugi panel poświęcony był przyszłości kształcenia zawodowego w kontekście transformacji rynku pracy. Jan Klimek, Prezes Związku Rzemiosła Polskiego oraz Prezes Zarządu Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, omówił konieczność modernizacji programów edukacyjnych, aby przygotować młodzież do wyzwań, jakie niesie ze sobą rynek pracy przyszłości, w tym w kontekście zrównoważonego rozwoju.
Następnie odbyła się debata pod tytułem „Edukacja Dualna odpowiedzią na potrzeby Przemysłu 4.0 – dobre praktyki”. W dyskusji wzięli udział eksperci z różnych dziedzin: prof. Anna Timofiejczuk, Dziekan Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Śląskiej; Rafał Żelazny, Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej; Henryk Michalik, współzałożyciel oraz dyrektor operacyjny firmy MICHAEL; Ludger Blickmann, Dyrektor Generalny Kreishandwerkerschaft Recklinghausen; Maria Lach, Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim oraz Daria Tomala, Dyrektor Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie Florystyki w Turzy Śląskiej.
Podczas debaty omawiano korzyści płynące z edukacji dualnej, która integruje naukę w szkole z praktyką zawodową w firmach. Uczestnicy podkreślali, że taki model kształcenia jest szczególnie istotny w kontekście dynamicznie rozwijającego się Przemysłu 4.0, gdzie elastyczność i praktyczne umiejętności są kluczowe.
Szczególnym punktem konferencji było podpisanie porozumienia o odnowieniu współpracy pomiędzy Cechem Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim a Kreishandwerkerschaft Recklinghausen, co stanowiło symboliczne uczczenie 20-lecia partnerstwa między tymi organizacjami. Porozumienie to jest wyrazem kontynuacji wspólnych działań na rzecz rozwoju szkolnictwa zawodowego oraz wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców.