PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

Niebieskie starostwo i niebieski happening dla autyzmu

W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dia Świadomości Autyzmu budynek siedziby głównej Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. w niedzielę będzie podświetlony na niebiesko, zaś w poniedziałek na wodzisławskim Rynku odbędzie się Niebieski Happening organizowany przez Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych.

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Charakterystycznym motywem obchodów jest kolor niebieski i podświetlanie budynków na niebiesko. Również w naszym powiecie tego dnia, a właściwie po zmroku niektóre budynki zyskają niebieską poświatę. Jednym z nich będzie zabytkowy obiekt Starostwa Powiatowego przy ul. Bogumińskiej.

Głównym punktem obchodów będzie jednak Niebieski Happening, który odbędzie się na Rynku 3 kwietnia, tj. w poniedziałek (w razie niepogody uczniowie wraz z organizatorami przeniosą się do ZPSWR). Impreza trwać będzie w godz. 9.00 – 11.15. W jego trakcie uczniowie z autyzmem przy współpracy młodzieży Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śl. zaangażują się w wykonanie prac plastycznych. Z kolei klasa o profilu dziennikarskim przeprowadzi wśród mieszkańców ankietę na temat wiedzy o autyzmie. Będzie też sensoryczny kącik, gdzie zainteresowane osoby, rodzice osób z autyzmem będą mogli doświadczyć z jakimi problemami w zakresie zaburzeń zmysłów borykają się osoby z autyzmem. Grupa uczniów uda się też w odwiedziny do Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta.

Dzieci odwiedzające tego dnia Niebieski Happening mogą liczyć na malowanie twarzy i niebieskie baloniki z helem. Punktem kończącym imprezę będzie wypuszczanie do nieba niebieskich balonów.

Prócz happeningu na terenie ZPSWR, jak co roku, planowany jest szereg powiązanych imprez o charakterze artystycznym, dydaktycznym, wychowawczym. Z 31 marca na 1 kwietnia odbędzie się „Noc w Szkole”, której celem jest integracja i usamodzielnienie uczniów z autyzmem. Podczas „nocy” uczniowie będą rozwijać się artystycznie, będzie dyskoteka, odbędą się zajęcia kulinarne i wiele innych atrakcji. Z kolei 4 kwietnia nastąpi inauguracja przyłączenia się do ogólnopolskiego projektu „Lekcje z Klasą” stworzonego przez Fundację Uniwersytet Dzieci.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców powiatu do włączenia się w akcję, np. poprzez udział w Niebieskim Happeningu w poniedziałek 3 kwietnia. To ważne, żebyśmy w tym dniu pokazali, że jesteśmy otwarci na osoby z autyzmem. Niech poczują się wyjątkowo, wiedząc, że te podświetlone na niebiesko budynki, niebieskie akcenty w ubraniu są specjalnie dla nich.