PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

Myślą o swojej przyszłości i zdobywają nowe kwalifikacje

Dzięki unijnemu wsparciu ponad 400 uczniów z pięciu szkół zawodowych Powiatu Wodzisławskiego objętych jest programem dodatkowych zajęć, mających młodzieży dać okazję zdobyć nowe umiejętności i kwalifikacje. Przy okazji mają szansę na płatne praktyki i staże.

Projekt „Innowacyjne nauczenie potrzebą przyszłości” – bo o nim mowa – jest realizowany od września 2018 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim, Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim, w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie i Branżowej Szkole I Stopnia w Radlinie. Potrwa jeszcze przez dwa kolejne lata szkolne, a współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dzięki wynoszącemu ok. 1,9 mln zł wsparciu pozyskanemu przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. uczniowie uczestniczą w szkoleniach podnoszących ich kwalifikacje zawodowe oraz w kursach doskonalących umiejętności poszukiwane na rynku pracy.

W Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim młodzież skorzystała m.in. ze szkoleń z obsługi kas fiskalnych, kursu carvingu (rzeźbienia w owocach i warzywach), szkoleniu z zakresu marketingu, kursów prawa jazdy oraz barmana/ kelnera.

W Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim uczennice kształcące się na kierunku technik analityk szkoliły się z pomiarów fizykochemicznych. Celem tego bardzo specyficznego szkolenia było podniesienie kompetencji z zakresu nadzorowania i spójności pomiarowej oraz zapewnienia jakości badań fizykochemicznych. Prócz tego młodzież z PCKZiU miała okazję podszkolić się z projektowania, montażu i eksploatacji układów mechatronicznych.

Uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia w Radlinie skorzystali z kolei m.in. z kursu spawania stali niestopowych elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych (MAG). W tej szkole zostały przeprowadzone również inne kursy, m.in. kurs typu SEP G1 – uprawnienia elektryczne do 1 kV, kurs obsługi kas fiskalnych czy kurs obsługi wózków jezdniowych wraz z wymianą butli gazowych.

Niebawem swoje szkolenia rozpocznie też młodzież z wodzisławskiej Budowlanki oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie. W sumie, w trakcie trzech lat szkolnych, zaoferowanych zostanie uczniom ponad 600 miejsc kursowych. Dodatkowo ponad 200 uczestników projektu będzie miało okazjo podjąć płatne staże lub praktyki u pracodawców. Pierwsze staże i praktyki ruszą jeszcze w te wakacje.