PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

Młodzież z rydułtowskiego technikum na praktykach we Włoszech

Już po raz drugi uczniowie technikum Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach mieli okazję wyjazdu na zagraniczne praktyki zawodowe do Włoch. Dwutygodniowa praktyka we włoskim Rimini przebiegała pod znakiem nowych doświadczeń. Techniki pracy w swoich zawodach poznali uczniowie technikum fotograficznego oraz gastronomowie. Młodzież doskonaliła umiejętności językowe oraz odkrywała kulturę i tradycje Włoch.

Uczennice technikum fotograficznego –  Agata, Julia i Maria, pracowały w studiu fotograficznym specjalizującym się w wykonywaniu zdjęć do dokumentów urzędowych i w realizacji indywidualnych zamówień klientów, np. zdjęć okolicznościowych i portretowych, używając programów graficznych. Kasia rozwijała natomiast swoje umiejętności zawodowe współtworząc kampanie reklamowe znanych włoskich marek modowych i kosmetycznych, zaś Ania i Kinga w miejscowości Igea Marina poznawały tajniki fotografii produktowej pod okiem profesora jednej ze szkół artystycznych. Miejscem pracy dwójki innych fototechniczek było nie tylko studio fotograficzne, ale także tor wyścigowy Misano World Circuit w Misano Adriatico pod Rimini. Typ fotografii sportowej, którą wykonywały Weronika i Patrycja wymagał od nich szczególnej dokładności kadrowania, refleksu i spostrzegawczości.

Gastronomowie praktykowali w lokalnych restauracjach, bistrach, tawernach i pizzeriach. Tajniki kuchni śródziemnomorskiej zgłębiali Justyna, Marta, Natalia i Dawid, przygotowując mule, krewetki, kraby, małże i ryby. Dla większości z nich było to nowe i ciekawe doświadczenie. Jak zrobić tradycyjny włoski makaron wiedzą już Natalia i Dennis. Stażyści poznali składniki nadające charakterystyczny i niepowtarzalny smak włoskim daniom oraz sposób ich przyrządzania. W nadmorskich kurortach dużą popularnością cieszą się także dania serwowane w restauracjach sieciowych, oferujących szybkie i sycące przekąski. W „America Graffiti” pracowali Laura i Jakub.

Wyjazd odbył się dzięki udziałowi szkoły w projekcie „Europejski start w zawodową przyszłość” w ramach programu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Udział w projekcie umożliwił uczestnikom przełamanie barier językowych
i kulturowych, uczył pracy w międzynarodowym zespole i samodzielnego funkcjonowania poza granicami kraju.