PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

Konkurs „Śląskie smaki” – trwa nabór drużyn

Jak co roku, Śląska Organizacja Turystyczna ogłasza nabór drużyn do konkursu kulinarnego oraz nabór Jury konkursu kulinarnego pt. "Festiwal „Śląskie Smaki”. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się 21 czerwca w Koszęcinie.

Festiwal „Śląskie Smaki” organizowany przez Śląską Organizację Turystyczną od 2006 roku ma na celu promocję kuchni regionalnej województwa śląskiego, podtrzymanie tradycji z nią związanych oraz propagowanie wartości, której jej towarzyszą. Charakterystyczne jest, że kuchnia ta – będąca niezwykle tradycyjną – zawiera w sobie wiele aktualnych trendów dotyczących żywienia, czy stylu życia.

Nasze województwo ze względu na swoje zróżnicowanie kulturowe i etnograficzne różni się także pod względem kulinarnym. W jego granicach znajdziemy więc tradycje kulinarne śląskie (te najbardziej kojarzone z tym regionem), ale również zagłębiowskie, jurajskie, czy beskidzkie. Marka „Śląskie Smaki” ma na celu pokazanie jednak całego bogactwa kulinarnego województwa śląskiego. Tak więc Festiwal, odbywając się co roku w innym miejscu województwa, stara się odkryć to, co w kuchni regionalnej najbardziej autentyczne i prawdziwe. Ma na celu pokazanie całego kolorytu i bogactwa kuchni regionalnej, czasem w jej lokalnej odsłonie.

Ideą Festiwalu jest podkreślenie wielowymiarowości kuchni regionalnej, której zróżnicowanie wynika z odmiennej historii poszczególnych subregionów. Poprzez działania promocyjne można zwrócić uwagę na ich odrębność, ale także pokazać to, co dla nich wspólne i jednoczące. Kuchnia regionalna jest bowiem istotnym elementem w budowaniu wizerunku województwa. Przede wszystkim jednak – dopełnia jego obraz i pozwala zrozumieć specyfikę regionu.

Aktualnie trwa nabór drużyn do konkursu, a także do jury. Co ważne, uczestnicy wystartują w trzech kategoriach: profesjonaliści, amatorzy, a także uczniowie. Więcej o naborach można przeczytać na stronach: https://www.slaskiesmaki.pl/pl-PL/Pokaz/1016823/nabor-druzyn-do-konkursu-kulinarnego  lub https://www.slaskiesmaki.pl/Pokaz/1016822/nabor-do-jury-konkursu-kulinarnego

Do pobrania: